SBS ÇOCUKLARI KÖTÜ ETKİLİYOR

A.A

Türk Psikolojik Derneği açıklamasında, ortaöğretim kurumlarına yönelik Seviye Belirleme Sınavları'nın kaldırılması istendi.


Açıklamada, sınav odaklı bir eğitim-öğretim sisteminin, ilköğretimin amaçlarının gerçekleştirilmesinde önemli bir engel olduğu savunuldu.

SBS ile öğrencilerin güçlü ve zayıf olduğu alanların ortaya çıkarılarak buna yönelik düzenlemelerin yapılması gerektiğine de işaret edilen açıklamada, mevcut uygulamada SBS sonuçlarıyla üst öğrenim kurumlarına ne kadar çocuk yerleştirildiğine bakılarak okullar arasında yapay bir sıralamaya gidildiği bildirildi.

AÇIKLAMADA ŞU GÖRÜŞLERE YER VERİLDİ:

“Temel eğitimin amacı, “eleme” değil “kazan-kazan” olmalıdır. Sınav odaklı eleme sisteminde ise bazı çocuklar kazanırken, çoğu çocuk bu sistemle kaybeden konumunda kalmaktadır.

Son 30 yılda yapısal bir düzenlemede bulunulmamıştır, sadece eğitimin farklı kademelerindeki öğrenci akışı sınavlarla düzenlenmeye çalışılmıştır. Uzun vadeli politika oluşturulmak yerine her güçlük sınavlarla aşılmaya çalışılmıştır. Bu durum, kolaycı ve sorumluluk almaktan uzaktan bir anlayışın ürünüdür.

SBS'yi kaldıralım, çocukların mutluluğu kalsın.”

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:17 Haziran 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.