ŞEKER BAYRAMINI TADINDA BIRAKIN

ŞEKER BAYRAMINI TADINDA BIRAKINBaştan çıkartıcı Şeker Bayramı ikramlarında küçük ve pembe hileler yaparak tatlı şokuna girmemeyi başarabilirsiniz:

Güllaç ve aşure gibi hafif tatlıları tercih edin. Zeytinyağlı dolma değil, zeytinyağlı sebze yemeği yiyin. Yağlı börekler yerine, bol sebzeli ve fırında pişmiş böreklere yer verin.

Oruç tuttuğumuz Ramazan ayı boyunca, yemek saatlerimiz, yemek tercihlerimiz, yemek çeşitlerindeki ve porsiyonlardaki artış gibi beslenmemizde birçok değişiklik yaşandı. Oruç ayının sonunda; vücuda fazla yüklenmeden, yavaş yavaş eski alışkanlıklarımıza  dönmeliyiz.

Özellikle de Ramazanın hemen ertesinde başlayan Şeker Bayramı'nda; birbirinden lezzetli yemek ve ikramları görünce kendimizi kaybetmemekte fayda var!

Medical Park Hastanesi’nden Beslenme Sevil Nas Can şu önerilerde bulundu:

- Şerbetli ve hamurlu tatlılar yerine; sütlü tatlılar, meyve salataları, güllaç ve aşure gibi daha hafif tatlılar tercih edebiliriz.

- Et-tavuk- balık yemeklerini kızartmak veya kavurmak yerine; ızgara, fırın ve haşlama tarzı şeklilerde pişirebiliriz.-  Zeytinyağlı dolma ve sarma yerine; zeytinyağlı sebze yemeklerine yer verebiliriz.

- Fazla yağlı börekler yerine; bol sebzeli ve fırında az miktarda sıvı yağla pişmiş börekler tercih edebiliriz.

-  Ziyarete gelen konuklara kesinlikle ısrarcı davranmamalıyız. Sevdiğimiz için iyilik diye yaptığımız ısrarlar, farkına varmadan onların sağlığına zarar verebilir.

- Özellikle kalp ve şeker hastaları, tansiyonu ve mide rahatsızlıkları olan kişiler; yeme içmelerine çok daha dikkat etmeli, yapılan ikramlara hayır demesini bilmeli ve hatta şeker hastaları ara öğünlerini yanlarına almalıdırlar.

Zeynep Güçlücan


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:27 Eylül 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.