ŞEKERDEN UZAK DURUN

AFP

Araştırma, meşrubat ve  şekerli içecek tüketimi ile yüksek tansiyon arasındaki şaşırtıcı bağlantıyı  ortaya koydu.


Sonuçları tıp dergisi Circulation'da yayınlanan ve Louisiana eyalet  üniversitesine bağlı New Orleans Sağlık Bilimleri Merkezi tarafından yapılan  araştırmada, günde sadece bir bardak daha az şekerli içecek tüketerek bile  insanların tansiyonlarını düşürebilecekleri belirlendi.

Araştırmanın başında yer alan halk sağlığı Doçenti Liwei Chen, şekersiz  içecek tüketimi veya kafein alımı ile tansiyon rahatsızlığı arasında bir bağlantı  bulamadıklarını belirterek, insanların sıkça şüphelendiği kafeinin değil, aslında  şekerin yüksek tansiyona yol açabilen bir besin kaynağı olabileceğini kaydetti.

Araştırmada, 810 yetişkinin beslenme rejimleri ve tansiyonları 18 ay  süreyle gözlendi.

 Araştırmada, tansiyonları risk faktörü oluşturmaya başlayan deneklerde,  günlük şekerli içecek tüketimi bir bardak azaltıldığında büyük tansiyonun 1,8 mm  Hg, küçük tansiyonun da 1,1 mm Hg düştüğü görüldü.

Dr Liwei Chen, araştırma sonucuyla ilgili olarak, "Beslenmenizde şeker  miktarını azaltarak, aldığınız kaloriyi de azaltabilir ve kilo verebilirsiniz.  Ama kilosu değişmeyenlerde şekerli meşrubat tüketimini azaltmanın tansiyonu da  düşürdüğünü gördük" diye konuştu.

Yüksek tansiyonda 3 mm Hg düşüş, beyin kanamasından ölüm riskini yüzde 8,  kalp ve damar hastalıklarını da yüzde 5 azaltıyor.

ABD'de obezitenin en büyük suçlularından birisi olarak kabul edilen  meşrubat ve şekerli içeceklerden yetişkinler günde ortalama 0,8 litre  tüketiyorlar.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:27 Mayıs 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.