Şekeri azaltmak için ne yapmalı?

İngiltere merkezli yayın kuruluşu BBC, şekeri azaltmanın yollarına dair geniş bir dosya hazırladı.

İngiltere merkezli yayın kuruluşu BBC, şekeri azaltmanın yollarına dair geniş bir dosya hazırladı. sekeriazaltmakBulgular obezitenin ve kalp hastalıklarının en büyük sorumlusunun artan şeker tüketimi olduğunu gösteriyor. Yetişkinlerin üçte ikisinin, çocukların ise üçte birinin obezite sınırının üzerinde olduğu bir dünyada bu durumu düzeltmek için gerçekleştirilen çalışmalar şeker tüketimin azaltılması üzerine yoğunlaşıyor.

LİFLİ GIDALAR TÜKETİN İngiliz Beslenme Danışmanlığı Komitesi SACN tarafından analiz edilen 600’e yakın araştırmanın sonucunda, şekerli ve gazlı içecek tüketimiyle Tip 2 diyabet arasında bir paralellik olduğu görülüyor. Oxford Üniversitesi’nden Profesör Susan Jebb, şekeri azaltırken yağ tüketimini artırmamak gerektiği konusunda uyarıyor. Profesör Jebb yenilenlerin büyük çoğunluğunu meyve ve sebzelerin oluşturması gerektiğini, özellikle lifli gıdalar ve tam tahıllı ürünler tüketilmesini öneriyor. Lif tüketimini artırabilmek için günde beş porsiyon meyve ve bolca sebze tüketmek gerekiyor.

Bunun dışında günde iki dilim tam tahıllı ekmek yemek ve lifli yulaf tüketilmesi öneriliyor. Karbonhidrat ihtiyacını karşılamak için kepekli makarna ya da haşlanmış patates gibi besinleri tercih etmek gerekiyor. Spora ve egzersize vakit ayıran kişilerin arada bir tatlı tüketmelerinde ise sorun görülmüyor. BBC

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:01 Temmuz 2014Yayınlanma Tarihi:02 Temmuz 2014