SEKSİLİĞİN SIRRI SİNEKLERDE

Hürriyet

Kanadalı bilim insanları karşı konulamaz bir çekiciliğe ulaşmanın yolunu buldu. İşte ilginç sır...

Kanadalı bilim insanları karşı konulamaz bir çekiciliğe ulaşmanın yolunu buldu. Meyve sineklerinin genetiğiyle oynayan araştırmacılar, sonucu ‘cinsel tsunami’ olarak değerlendirdi.

NATURE Dergisi’nde yayımlanan araştırmaya göre Toronto Üniversitesi’nden bilim insanları seksiliğin sırrını çözerek “cinsel tsunami” adını verdikleri etkileme gücünü keşfettiler. Meyve sinekleri üzerinde yapılan deneyde bilim insanları sineklerin genetiğiyle oynadı ve sineklerin iletişim için kullandıkları belli bir feromonu salgılamalarını engelledi.

Hidrokarbon feromonun çıkarılması dişi ve erkek sinekler üzerindeki "cinsel tsunami" etkisi yarattı. Sineklerin çekici hale geldiği hatta eşcinselliği hiç bilmeyen erkek sineklerin feromonsuz diğer erkeklerle çiftleşmeye çalıştığı gözlendi. Toronto Üniversitesi'nden profesör Joel Levine dişi sineklerin ise feromonsuz kalınca 'Marilyn Monroe'lara dönüştüğünü söyledi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:20 Ekim 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.