SENTETİK YAŞAM ÜRETİLDİ

Hürriyet

Dünyanın üretilen ilk sentetik yaşam formunun heyecanını yaşıyor. ABD’li bilim adamı sentetik yaşam üretti.


ABD’li genetik bilimci Craig Venter, bilim insanı ekibiyle DNA’sını oluşturdukları bakteriyi bir hücreye naklederek dünyanın ilk sentetik yaşam formunu üretti. Bilim dünyasında çığır açabilecek bu gelişme sayesinde, bilim insanları evrim geçirerek değil, insan eliyle yapılan organizmalar üretebilir.

Araştırmacılar tarafından “biyolojideki en belirleyici an” olarak tanımlanan atılım, 20 bilim insanının katıldığı ve 40 milyon dolara mâl olan 10 yıllık bir çalışma sonucunda elde edildi.

Başarının mimarı ABD’li ünlü genetikçi Venter, yaptıkları atılımın insan hayatının yararına kullanılacak yeni bir çağın başlangıcı olabileceğini ifade etti. Craig, DNA’sı insan tarafından oluşturulan bakteriler üretilmesiyle biyo yakıt üretilebileceğini, atmosferdeki karbon dioksitin emilebileceğini, hatta hastalıklar için aşı geliştirilebileceğini belirtti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:24 Mayıs 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.