SEVGİ BAŞARIYI ARTIRIYOR

ANKA

Araştırma Raporuna göre, sadece maddi fedakarlık yetmiyor. Anne baba sevgisi okul başarısını artırıyor.

Demokrat Eğitimciler Sendikası’na (DES) bağlı DES Stratejik Araştırmalar Merkezi (DESAM) tarafından hazırlanan 1. Eğitim Bileşenleri Araştırma Raporuna göre, anne baba sevgisi okul başarısını artırıyor. Anne baba tarafından yapılan maddi fedakarlıklar, çocukların başarılı olması için yeterli olmuyor.

DESAM tarafından hazırlanan 1. Eğitim Bileşenleri Araştırma Raporuna açıklandı. Raporda, çocuğun sosyal, duygusal ve bilişsel gelişim basamaklarında sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesinin, mutlu, başarılı, çalışkan ve iyi bir birey olarak yetişmesinin ilk ve en önemli koşulunun anne baba sevgisi olduğu belirtildi. DESAM raporda, başarısız, uyumsuz ve problemli öğrencilerin yüzde 95’inin “bölünmüş” ve “sorunlu” ailelerden gelen çocuklar olduğu ifade ediliyor.

Fiziksel ve zihinsel durumu normal olan çocuklardaki başarısızlığın anne babanın tutumundan ve aile fertleriyle olan ilişkilerinden ileri geldiği vurgulanan rapora göre, huzurlu bir ev ortamı olmayan, anne baba ve kardeşleriyle paylaşma eksenli diyalog kuramayan, sevgi ve hoşgörüye dayalı ilişkiler geliştiremeyen çocuklar, okul hayatında da uyumsuz ve başarısız oluyor. Okulunu, özellikle başarılı arkadaşlarını ve dolayısı ile ders çalışmayı da sevmiyor.

Raporda, çocuğun sevgi ve şefkate olan ihtiyacının hayatının her aşamasında büyük rol oynadığı ve diğer maddi ihtiyaçlarından daha önemli olduğu vurgulandı. Raporda, güven duygusunun çocuğun öğrenim hayatını olumlu yönde etkilemesinin yanında; istikrarlı arkadaşlıklar ve dostluklar kurma, mutlu olacağı mesleği seçme, mesleğinde başarılı olma, hayattan zevk alma, mutlu bir yuva kurma gibi yaşamın ileriki süreçlerinde de etkisi olduğuna dikkat çekiliyor.

Çocukların başarısızlığını etkileyen ailevi faktörler arasında, anne babaların çocukları arasında ayrım yapmaktan, sevgi, şefkat ve ilgilerini eşit olarak gösterememekten de kaynaklandığı belirten raporda şöyle denildi:

"Kardeşler arasından birinin diğerinden daha az sevildiğine şüphe duyulması, onun psikolojik ve akademik gelişiminde çatışmalar ve gerilemeler meydana getirebilmektedir. Bu yüzden okuldaki başarısı ve arkadaşlık ilişkileri de olumsuz yönde etkilenecektir. Anne baba tarafından kardeşler arasında mukayese yapılması ne kadar yanlışsa, başarılı olan tanıdık diğer çocukları örnek göstererek kendi çocuğunun da öyle olmasını istemek o kadar hatalıdır."


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:21 Şubat 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.