"SEVGİ ÇİÇEKLERİ" AÇTI

A.A

Gölbaşı'nda özellikle Mogan Gölü'nün kuzey ve güney kesimlerindeki boş  arazilerde yetişen ve halk arasında "yanardöner", "peygamber", "gelin  düğmesi" gibi adlarla da anılan sevgi çiçeği açmaya başladı.

Haziran ayının ortalarına kadar yaşayan sevgi çiçeğinin açmasıyla  ilçedeki boş araziler kırmızı görüntüye büründü.

Gölbaşı İlçesi Koruma, Geliştirme ve Turizm Dernek Başkanı İsa Ömercan,  sevgi çiçeğinin nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan endemik bir tür  olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Bu çiçek, Dünya Doğayı Koruma Birliği kriterlerine göre nesli tehlike  altında olan türler arasında bulunuyor. Sevgi çiçeğinin toplanması ve satışı  yasak. Çiçeğin yetiştiği bölge Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğüne ait bir  arazi. Buranın telle çevrili olması çiçek için büyük bir şans. Öte yandan, birçok  kurumdan yetkililer çiçeğin korunması için çalışma yapacağını bildirmelerine  rağmen henüz çalışma başlatılmadı. Bu çiçeğin korunmasını bekliyoruz."
        
SEVGİ ÇİÇEĞİ
        
İlk kez 1848'de Rus bilim adamı Pierre de Tchihatcheff tarafından Afyonkarahisar yakınındaki Mehmetköy'de bulunan sevgi çiçeği,  tarlalarda  uygulanan yabancı ot, öldürücü kimyasallar, imarlaşma, yanlış zamanda toplanma  gibi nedenlerden dolayı artık Afyonkarahisar'da görülmüyor.

Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Boşgelmez, bu çiçeği  1995 yılında başka bir projeyle uğraşırken Gölbaşı'nda tesadüfen buldu ve çiçekle  ilgili araştırma yaptı. Yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan çiçek, Bern  Sözleşmesi kapsamında koruma altında bulunuyor.

Gölbaşı Belediyesi, düzenlediği uluslararası festivale "Sevgi Çiçeği"  adını verdi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:14 Mayıs 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.