SEVGİ GÜÇLENDİRİYOR

DHA

Sevginin, yaşamın erken dönemlerinde ortaya çıkan duygular olduğunu belirten Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hamit Boztaş, "Sevilme ve sevme duygusu, çok gerekli bir duygudur.Sevmek, sevilen biri olmak, kişinin ruhsal durumunu etkiler. Sevmek, sevgisini ifade etmek, sevgi duygusu içerisinde olmak, ruhsal sağlığın da göstergesidir" dedi. Seven kişinin, karşı tarafın da kendisini sevdiğini uygun bir yolla ifade etmesini beklediğini kaydeden Yrd. Doç. Dr. Boztaş, "14 Şubat Sevgililer Günü gibi özel günler, seven çiftler arasında, sevgilerini gösterme ifadesi olarak algılanıyor. Kişilerin birbirlerine sevgilerini ifade etme fırsatını buldukları Sevgililer Günü, seven insanların kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlar" diye konuştu.

Depresyonun nedenlerinin en başında sevilmeme düşüncesinin yattığını anlatan Yrd. Doç. Dr. Boztaş, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"14 Şubat Sevgililer Günü gibi özel bir günde hatırlanmayan kişiler, sevdikleri kişilerin kendilerini önemsemedikleri duygusuna kapılırlar. Depresyonun nedenlerinin başında sevilmeme düşüncesi yatar. Sevgi, insanların ruh sağlığını kalkındıran, güçlendiren çok önemli bir motivatördür. 14 Şubat Sevgililer Günü gibi özel günlerin hatırlanması, seven insan, sevebilen insan, çalışıp üretebilen insanların daha sağlıklı olmalarına neden olur."


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:17 Şubat 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.