SEVGİYİ TÜRKİYE'DE ÖĞRENDİ

A.A

Avusturya'daki yetiştirme  yurtlarında büyüyen Türk genci D.S. (16), suça eğilimli hale gelince İzmir'in  Urla ilçesine bağlı Balıklıova beldesindeki "Türkiye'de Yeni Şans" adlı  rehabilitasyon ve eğitim merkezinde "aile" sevgisini öğrendi.

D.S'nin rehabilitasyon kapsamında aynı evde kaldığı çocuk eğitim ve  gelişim uzmanı Sibel Yılmaz,  yurt dışından  gelen suça eğilimli çocukları topluma kazandırmaya çalıştığını ve eğitim  verdiğini belirtti.

Son çocuğun Avusturya'dan geldiğini ve Türk bir ailenin 5 çocuğundan biri  olduğunu anlatan Yılmaz, şunları söyledi:

"Çok küçük yaşta annesinin intihar ettiğine şahit olmuş ve babasından  çok şiddet görmüş. Babası bakamadığı için yurda veriyor. Oradaki arkadaş  ortamında kötü alışkanlıklar ediniyor ve alışkanlıklarından kurtarılması için  buraya gönderiliyor. Yaklaşık 2 aydır birlikteyiz ve bağımlı olduğu şeyleri  burada hiç kullanmadı."
        
YILMAZ: "AİLE ORTAMI YARATTIK"

Merkezin karşısındaki iki katlı evde D.S. ile birlikte kaldıklarını  anlatan Sibel Yılmaz, onun için bir aile ortamı yarattıklarını söyledi.

D.S'nin yiyecek alışkanlıklarının dahi farklı olduğunu ifade eden Yılmaz,  yeni yaşamına onu alıştırmaya çalıştığını dile getirdi. Türkiye'ye gelişinde D.S'nin hastalandığını belirten Yılmaz, şunları  kaydetti:

"Buraya geldiğinde çok kötüydü. 3-4 gün grip oldu. Çok nazlandı.  Ayaklarına masaj yaptım, başına masaj yaptım. Bebeğe yemek yedirir gibi besledim.  Uyku düzeni çok kötüydü. Onunla çok uzun süreler konuşarak, bu sorunu aşmaya  çalıştık. Anlattıkça açılıyor ve rahatlıyor.

Ben onu kardeşten ziyade çocuğum gibi görüyorum. Buraya birçok çocuk  geldi ama D.S. beni çok etkiledi. Çok sevgisiz büyümüş, özünde iyi bir çocuk,  sadece şefkate ihtiyacı var."
        
D.S: "BURADA ÇOK MUTLUYUM"
        
Rehabilitasyon ve eğitim kapsamında yeni bir yaşama başladığını dile  getiren D.S. de günlerini spor yaparak, meslek öğrenmeye çalışarak geçirdiğini  anlattı.

Türkçe'yi de iyi konuşmak için eğitimin bir fırsat olduğunu söyleyen D.S,  "Burası çok güzel bir ülke ve çok hoşuma gitti. Merkezin sahibi Ali Ağabey ve  Sibel Abla ailem gibi oldular" dedi.

Balıklıova'da şimdilik arkadaşının olmadığını, ama arkadaş edinmek için  vaktinin olduğunu söyleyen D.S, "Burada çok mutluyum" diye konuştu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:16 Eylül 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.