SEVİN, ŞÜKRET MUTLU YAŞA

Sciencedaily  - Psikohayat Dergisi Mayıs-Haziran 2009

Aldığımız bir hediye karşısında sevinç ve minnettarlık hissetmek hayatı çok daha hoş ve anlamlı kılıyor. Mutlu olun!

Ama kadınlara göre erkekler bu konuda biraz daha kapalı.

George Mason Üniversitesi'nden psikoloji doçenti Todd Kashdan'a göre mutluluğu yakalamak minnettarlık hislerine açık olmakla mümkün.

Kashdan üniversite öğrencileri ve erişkinlerle yaptığı görüşmede, onlardan hediye aldıkları,yakın zamanlı bir epizodu değerlendirmelerini istedi. Erkeklere göre kadınların hediye aldıklarında daha az yükümlülük altına girdikleri ve daha fazla şükran duydukları belirlendi. Ayrıca daha yaşlı erkekler, hediye veren kişi bir erkekse daha negatif duygular beslediklerini bildirdiler.  
 
Kashdan'a göre çocukken sosyalize olma biçimimiz erişkinlikte emosyonlarımız üzerinde etkili oluyor. "Genelde erkeklere ince hislerini kontrol etmeleri ve gözden ırak tutmaları öğretildiği için, bu durum onların mutluluğunu sınırlandırıyor olabilir." Kashdan mutlu ve anlamlı bir hayat yaşamanın yolunun anlamlı ilişkiler kurma, şükran duyma ve dış uyaranlara açık ve ilgili bir tutumla, anı yaşamaktan geçtiğini vurguluyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:26 Nisan 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.