SICAK ALTINDA EMPATİ KURDULAR

A.A

Pamuk tarlalarında çalıştıkları için hiç okuyamayan ya da eğitimlerini yarıda bırakmak zorunda kalan çocukları okula kazandırmak amacıyla Adana'da, pilot uygulama olarak gerçekleştirilen projeye destek vermek amacıyla Adana'ya gelen Robert Koleji öğrencileri, ziyaretlerini "buruk" tamamladılar.

Çocukların, çocukluklarını yaşamadan 40 derece sıcak altında pamuk çapası yapmalarına, sağlıksız çadırlarda yaşamalarına, sosyal güvenceden yoksunluklarına tanık olunca duygulanan öğrenciler, "Bu çocuklar artık bizimde kardeşlerimiz, onların eğitimine katkı için elimizden gelen desteği sağlayacağız" dediler.

Pamuk tarlasında, tarım işçisi çocuklarla çapa da yapan öğrenciler, her şeye rağmen gülmeyi başaran bu çocukların en iyi şekilde eğitim almaları için sponsorlarıyla görüşeceklerini, düzenli yardım göndereceklerini söylediler.

Yaşam alanları sulama kanalları kenarındaki derme çama çadırlardan oluşan, sağlıklı içme suyu bile bulamayan, yemekleri bulgur pilavından öteye gitmeyen tarım işçisi çocuklarla tek tek ilgilenen öğrenciler, temennilerini "onların gelecekleri pamuk kadar beyaz olsun istiyoruz" şeklide dile getirdiler.

Bu arada, tarım işçisi çocuklar, Robertli öğrencilerin getirdiği diş fırçası ve macunla ilk kez dişlerini fırçaladılar. Robertli öğrencilerin getirdikleri yüzlerce hediye arasında bulunan diş fırçası ve macunlar, öğrenciler için temizliğin yanı sıra ayrı bir eğlence kaynağı oldu. Güle oynaya dişlerini fırçalayan öğrenciler, bunu alışkanlık haline getirmeye de söz verdiler.

Tarım işçisi çocukların sıkıntılarına empati tanık olan Robertli öğrenciler kentten ayrılırken, onlarla 5 gün dolu dolu yaşayan tarım işçisi çocuklar da el sallayarak uğurladılar.

Projenin sosyal destek uzmanlarından Kazım İlkan Kertmen, Robertli öğrencilerin, 5 gün süreyle tarım işçisi çocukların yaşamına bire bir tanık olduklarını belirterek, "Bu öğrencilerin, Türkiye genelindeki tüm gençlerimize örnek olmasını diliyorum" dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) işbirliğiyle Adana'da "Pamuk kadar beyaz gelecek için" sloganıyla yürütülen proje, 1 Ocak 2005'te Adana'da pilot olarak uygulamaya konulmuş, 2007'de sona ermişti. Ancak, proje, hayırseverlerin de katkılarıyla Karataş İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürülüğünce sürdürülüyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Temmuz 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.