SICAK BANYO VARİSİ ARTIRIR

DHA

Varis problemi yaşayanlar dikkat! Çok sıcak suyla banyo yapmanın bacaklardaki varisi artırdığını biliyor muydunuz?


Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Cengiz Türkay, çok sıcak suyla banyo yapmanın bacaklardaki varisi artırdığını söyledi.
Prof.Dr. Türkay, “Bu nedenle kaplıca, sauna gibi ortamlardan uzak durmak gerekir” dedi.

Toplardamarların çapının genişlemesi, damar duvar yapısının bozulması olarak da tarifi yapılan varislerin, erkeklerde yüzde 10, kadınlarda yüzde 40'a varan oranda görüldüğünü belirten Prof.Dr. Cengiz Türkay, “Eğer varis tedavi edilmezse damar iltihabına neden olur. Nadiren de damar içi pıhtısından bir parça kopup akciğer damarının tıkmanmasına yol açabilir. Varis yüzünden ayak ve çevresinde iyileşmeyen yaralar görülebilir. Varisleşme ne kadar ileri düzeyde olursa olsun tedavisi mümkündür” diye konuştu.

Hasta şikayetlerinin varislerin büyüklüğü veya sayısı ile orantılı olmadığını söyleyen Prof.Dr. Türkay, hamilelik ve adet kanamaları sırasında varislerle ilgili şikayetlerinin arttığını belirtti. Uzun süre hareketsiz oturmaktan ve ayakta kalmaktan kaçınmak gerektiğini vurgulayan Prof.Dr. Cengiz Türkay, “Düzenli olarak egzersiz yapmak, kilo almamaya dikkat etmek ve sigara, alkol tüketimini azaltmak lazım. Çok sıcak suyla banyo yapmak da varislerin ilerlemesini hızlandırır. Bu nedenle kaplıca, sauna gibi ortamlardan uzak durmak gerekir” dedi.

Varis tedavisinde klasik yöntemlerin tüm dünyada giderek azaldığını belirten Prof.Dr. Türkay, lazer, radyofrekans ve köpükle tedavi gibi yeni tedavi yöntemlerinin popüler hale geldiğini söyledi.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:23 Temmuz 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.