Sıcak çarpmasına karşı önleminizi alın

Hava sıcaklarındaki yükselmeler ile birlikte sıcak çarpması şikayetlerinde artış görülüyor. Önleminizi alın!

Kendisini yüksek ateş, bulantı ve kas krampı gibi belirtilerle gösterebilen bu tabloda vakit kaybetmeden gerekli tedbirlerin alınması hayati önem taşıyabiliyor.

Güneş veya sıcak çarpması, güneş altında uzun süre kalma sonucu, vücut ısısını ayarlayan mekanizmaların bozulmasına bağlı olarak ortaya çıkan bir durum.

Sıcak çarpmasında yüksek ateş, kuru- sıcak- ağrılı cilt, şiddetli baş ağrısı, bulantı, kusma ve baş dönmesi, kas krampları, çarpıntı gibi belirtilerin yanında uykuya eğilim, şuur bulanıklığı ve komaya kadar varabilen ciddi klinik tablolar görülebiliyor.

RİSKLİ GRUPLARA ÖZEL ÖNLEMLER ALINMALI

Özellikle yüksek tansiyon, diyabet, kronik böbrek yetmezliği olanlar, kanser hastaları, aşırı kilolu bireyler, psikiyatrik rahatsızlığı olanlar, 65 yaş üzeri kişiler, 5 yaş altı çocuklar ve hamilelerin sıcak yaz aylarında çok daha dikkatli olması gerekiyor.

Bu risk gruplarında bulunan kişilerin sıcak havalar için mutlaka doktora danışması, risklerini tanımaları ve bilinçli yaklaşımlarla kişiye özel önlemler almalarının önem taşıdığını belirten Dahiliye Uzmanı Dr. Özlem Kaplan, sıcak çarpmasından korunmak için yapılması gerekenleri şöyle anlatıyor:

SICAK HAVALARDA BUNLARA DİKKAT!

• Gün içinde 10.00- 16.00 saatleri arasında mecbur kalmadıkça dışarıya çıkılmamalı.

• Terletmeyen ince, açık renkli ve bol giysiler tercih edilmeli, sentetik ve terleten kumaşlardan kaçınılmalı.

• Mutlaka güneş gözlüğü, şapka ve şemsiye gibi güneş ışığından koruyacak aksesuarlar kullanılmalı.

• Güneşe çıkmadan yarım saat önce doktora danışılarak seçilen güneş koruyucu kremler sürülmeli.

• Günde en az 2,5-3 lt sıvı alınmalı. Suyun dışında ayran, soda, hafif kompostolar sağlıklı alternatiflerdir.

• Sindirimi kolay hafif yiyecekler tercih edilmeli. Ağır yiyecekler, kızartmalar, asitli içecekler, şerbetli tatlılardan uzak durulmalı.

• Fırsat buldukça ılık duş alınmalı.

• Uzun ve ağır egzersizlerden kaçınılmalı.

NTV


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:18 Ağustos 2016Yayınlanma Tarihi:27 Haziran 2016

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.