SICAK HAVAYA DİKKAT

A.A

Artan sıcaklık ve nem hamileler, bebekler, yaşlılar ile kronik hastalıkları olanlar başta olmak üzere sağlığı olumsuz etkiliyor.


Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim  Üyesi Doç. Dr. Galip Ekuklu, küresel ısınma ve  iklim değişikliğinin etkisiyle sıcaklıkların, bazı bölgelerde mevsim  normallerinin üzerinde seyredebildiğini, bu durumda vücudun adaptasyon sistemini  olumsuz etkilediğini belirtti.

Aşırı sıcaklardan dolayı yaşanan sağlık sorunlarının başında aşırı sıvı  ve mineral kaybının geldiğini ifade eden Ekuklu, bu kayıplardan en kolay  etkilenen risk gruplarının ise bebekler, çocuklar, hamileler ve yaşlılar olduğunu  ifade etti.

Sıcak havalarda özellikle bu grupların daha dikkatli davranması ve  olumsuzlukları en aza indirecek önlemler alması gerektiğini vurgulayan Ekuklu,  şöyle devam etti:

“Aşırı sıcaklar, insanlarda sıcak çarpması kas krampları, bulantı,  kusma, kalp ritm bozuklukları, bilinç kaybı, beyin ödemi, gıda zehirlenmeleri,  cilt yanıklarına neden olabilir. Bu sorunlar içerisinde en sık karşılananı ise  sıcak çarpmasıdır. Aşırı ısı artışının neden olduğu bu tabloda kişide aşırı  terleme, halsizlik, yorgunluk, baş dönmesi, bulantı, kusma, kas krampları,  sinirlilik, belirtileri bilinç kaybına kadar da gidebilmektedir.

Sıcak çarpması yaşayan kişinin hemen serin bir yere alınıp eğer bilinç  kaybı gibi ağızdan beslenmeyi engelleyen bir durum yoksa sıvı-elektrolit kaybının  giderilmesi gerekir. Bu amaçla 1 litre suya 1 çay kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı  karbonat karıştırılarak kişiye içirilir. Daha ağır tabloların yaşandığı durumda  kişiye hastane koşullarında müdahale edilmesi ve damardan sıvı verilmesi  gerekebilir.”

ALINACAK ÖNLEMLER

        
Yaz ayları ve sıcak havaların olduğu dönemde sıvı alımının artırılmasının  önemli olduğunu vurgulayan Ekuklu, şunları kaydetti:

“Bunun dışında kronik hastalığı olanlar sıcak havalarda güneş altında  durmamalı, ilaçlarını düzenli kullanmalıdırlar. Alınması gereken en önemli önlem  sıvı tüketimidir. Özellikle aşırı sıcaklarda özel bir engel yoksa günde 1,5-2  litre sıvı tüketilmeli. Sıvı tüketimi konusunda bebek ve çocuklar özellikle  önemlidir. Taze meyve suyu ve ayran bu konuda ilk akla gelenlerdir. Aşırı  sıcaklarda alkol tüketimi önemli bir risk yaratır, bundan uzak durmak gerekir.  Özellikle güneşin dik geldiği saatlerde (12:00-16:00) açık havada bulunulmamalı.

Sıcakta dışarıda dolaşmak zorunda olanlar mutlaka şapka  takmalı, açık renkli bol kıyafetler giymeli. Bu tarz, terlemeyi ve sıvı kaybını bir derece önleyecektir.

Yaz aylarında besin zehirlenmelerinin önüne geçmek için hazırlanan  yemekler fazla bekletilmeden tüketilmeli. Pişmiş ve çiğ gıdalar ayrı ayrı  saklanmalı. Pişmiş yemekler soğumadan buzdolabına konmalı. Mayonez gibi yağlı  gıdaların sıcakta bekletilmemesi gerekir. Yağlı ve kızarmış yemeklerin tüketimi  azaltılmalı. Özellikle etli ve sütlü besin maddeleri dışarıda bekletilmemeli.  Açıkta satılan ve bozulma olasılığı yüksek olan gıda maddelerinden kaçınılmalı.  Mümkün olduğunca pişmiş ve sulu gıdalar tercih edilmeli. Alınan tüm gıda  maddelerinin son kullanma tarihleri kontrol edilmeli.”

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:26 Temmuz 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.