SICAK KAZA RİSKİNİ ARTIRIYOR

A.A

Bu yıl Ramazanın aşırı sıcaklara denk gelmesinin oruç tutan sürücüleri  olumsuz etkileyebileceği açıklandı.

 


Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma  Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İbrahim  Balcıoğlu, bu yıl Ramazanın aşırı sıcaklara denk gelmesinin oruç tutan sürücüleri  özellikle şehirlerarası yollarda olumsuz etkileyebileceğini bildirdi.

Balcıoğlu, Türkiye'de özellikle yaz  aylarında trafik kazalarının arttığını söyledi.

Bu yıl Ramazanın en sıcak ay olan ağustosa denk geldiğini ve oruçlu  kalınacak sürenin yaklaşık 16 saati bulacağını belirten Balcıoğlu, oruç  tutacaklara trafikte şu uyarılarda bulundu:

“Buna rağmen oruç tutmak isteyenler önceden bir hekime veya aile  doktorlarına giderek tetkiklerini yaptırmalı ve hekim görüşüne göre hareket  etmeli. Oruç tutanlar, uzun süreli güneşte araç kullanmamalı. Özellikle kan  şekeri düşenler aniden öfkelenebilirler. Sıvı ve elektrolit kaybı, susuzluk şuur  bulanıklığı yapabilir. Oruç tutacakların bunlara dikkat etmesi gerekmektedir.

Hamile bayanlar ve bebek emzirenlerin de oruç tutmaları ve güneş altında  uzun yolculuklarda araç kullanmaları sağlık açısından sakıncalı. Genç olup da  güneş altında uzun süre mola vermeden araç kullananların da beyinlerinde  bulanıklık olacağından mutlaka mola yerlerinde dinlenmeleri ve egzersiz yapmaları  şarttır.

Kent içerisinde oruç tutup akşamları evlerine dönmek isteyenlerin  vaktinden önce hareket etmeleri ve sıkışıklığa kalmamaları trafikte  gerginliklerin, öfkelenmemelerin olmaması için çok önemlidir.

Oruçlu olup da şehirler arası yollarda kendi aracı ile seyahat edenlerin  mutlaka her üç saatte bir mola verip dinlenmeleri, gidecekleri yere bir an önce  varmak ümidiyle hız yapmamaları, stresli olmamaları gerekir.”
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:10 Ağustos 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.