SICAK TETİKLİYOR

A.A

Yaz geldi, dikkat edin. Beyin damar tıkanıklığı ve beyin kanaması riski sıcak havalarda artıyor.


Beyin damar tıkanıklığı ve beyin kanaması riski sıcak havalarda artıyor. Bu nedenle özellikle yaşlıların dikkatli olması gerekiyor. Fatih Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Atilla İlhan aşırı sıcaklarda beyin kanamalarının artmasını yüksek tansiyona bağlıyor. İlhan, sıcak havalarda tansiyon yükselmelerinin özellikle 65 yaş üzerindekilerde beyin kanamalarına sebep olduğunu belirterek uyarılarda bulunuyor. Prof. Dr. İlhan, `Beyin kanamalarından korunmak için öncelikle tansiyonu yükseltecek etkenlerden kurtulmak gerekiyor. Yani aşırı yağlı ve tuzlu gıda tüketiminden uzak durulmalı.

Stresten kaçınılmalı. Ayrıca sıvı kaybını dengelemek gerekiyor. Tansiyon ilaçlarını düzenli kullanmak da büyük önem taşıyor.` diyor. Sıcaklar beyin kanamasının yanı sıra beyin damar tıkanıklığı riskini de artırıyor. Prof. Dr. İlhan, damar tıkanıklığında ise aşırı su kaybının risk faktörü olduğunu belirtiyor. Yeteri kadar sıvı alınmazsa yaşlılarda kan koyulaşıyor, kanın akışkanlığı azalıyor ve bu durum felçlere varan sonuçlara ulaşabiliyor. Beyin kanamaları ve beyin damar tıkanıklığı benzer belirtiler gösteriyor.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:12 Haziran 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.