SICAKLAR ÇİLEDEN ÇIKARIYOR

Habertürk

Beyinde serotonin azalıyor kontrolsüz hareket artıyor. Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan anlatıyor.


Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan iklim değişikliklerinin insanın ruh sağlığına etkisinin büyük olduğunu belirterek şunları söyledi:

"İklim değişikliği vücuttaki  biyolojik saati etkilediği gibi sıcaklık artışı kişinin dayanma gücünüz azaltıyor. Sıcak havada su-tuz dengesi bozuluyor. Bu durum beyne giden oksijen ve glikozu etkiliyor. Beyindeki mutluluk kimyasalı dediğimiz 'Serotonin'in dengesini bozuyor. Serotonin azalması öfkeye, şiddete yönelmeye neden olur. Sonucunu düşünmeden hareket etmeye neden olur. Sıcak ve terlemeyle, beyinde basınç değişiklikleri ortaya çıkması mizaç değişikliğine neden oluyor. Duygusal kontrolsüzlük, küfürlü konuşma, kendi kendine konuşma ortaya çıkıyor. Tıpkı uykusuzluk ve yorgunluk gibi aşırı sıcaklar da insanın planlı değil zayıfladığı için cinayet işlemesine sebeb olabiliyor. Kişi kendini kontrol edimiyor, ani kararlar veriyor. 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:04 Ağustos 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.