SICAKTA BEYİN KANAMASI RİSKİ

DHA

Denizli Devlet Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Ömür Atacan Atasoy, aşırı sıcakların felç riskini artırdığını, tansiyon yükselmelerine bağlı olarak gelişen beyin kanamalarının ölüme varan sonuçlara yol açabildiğini söyledi.

Sıcakların özellikle nörolojik hastalıklarda belirgin bir artışa yol açtığını belirten Dr. Ömür Atacan Atasoy, acil servis ve polikliniklere baş ağrısı ve baş dönmesi şikayetleriyle başvuru yapanların sayısının arttığını söyledi. Dr. Atasoy, "Yaşlılar, vücut dirençlerinin düşük olması nedeniyle bu tür olaylardan daha çabuk etkilenebilir. Küçük çocuklar da organ gelişimini yeteri kadar tamamlayamadıkları için sıcaktan en çok etkilenenler arasında yer alır” dedi.

Sıcakların iç organları ve beyni olumsuz etkilediğini ifade eden Dr. Ömür Atacan Atasoy, “Sıcak çarpması ile vücut ısısı 40 dereceye çıktığında, iç organlar ve beyin ısısı 50 dereceyi bulur. Vücut ısısının artmasıyla birlikte hücre içi ısısı yükselecek olursa, proteinler geri dönüşümsüz olarak çökmeye başlar. Bu durum kalıcı beyin ve organ hasarları meydana getirebileceği gibi, ölüme varan sonuçlara yol açabilir" diye konuştu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:10 Temmuz 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.