SICAKTA PAMUKLU GİYSİ UYARISI

A.A
Uzmanlar, aşırı sıcaklarda, vücut sağlığı için özelikle iç çamaşırlarında pamuklu  giysilerin tercih edilmesini önerdi.

 

Çukurova Üniversitesi Tıp  Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamdi Memişoğlu,  aşırı sıcaklarda, vücut sağlığı için özelikle iç çamaşırlarında pamuklu  giysilerin tercih edilmesini önerdi.

Prof. Dr. Memişoğlu,  hava  sıcaklıklarının tüm yurtta mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği şu günlerde  çeşitli deri hastalıklarından dolayı polikliniklere başvuran hasta sayısında da  artış gözlendiğini bildirdi.

Hastaların daha çok alerji, bacak ve kol altlarında pişik, deride yanma  hissi ve kaşıntı şikayetiyle kendilerine geldiğini ifade eden Memişoğlu, bu  rahatsızlıkların önemli bir bölümünün ise giysi seçimindeki yanlışlıklardan  kaynaklandığını ifade etti.

Aşırı sıcaklarda, vücut sağlığı için özellikle iç çamaşırlarda pamuklu  giysilerin tercih edilmesini öneren Memişoğlu, “Sentetik giysiler, vücutta  kaşıntı, alerji ve çeşitli deri hastalıklarına neden oluyor” dedi.

Memişoğlu, pamuklu giysilerin vücuttaki teri emmesinin yanı sıra vücudun  nefes almasını sağladığını, oysa sentetik ve naylon karışımlı giysilerin deri  solunumunu engellediğini, vücutta çeşitli deri hastalıklarına neden olmasının  yanında terlemeyi de artırdığını vurguladı.

Aşırı sıcak havalarda yetişkinlerden çok derileri hassas olan bebek ve  çocukların risk altında olduğuna işaret eden Memişoğlu, “Hassas bebek ciltleri  için pamuklu kumaşlardan vazgeçilmemeli. Çünkü, pamuklu kumaşlar, sıcağa karşı  vücuda kalkan işlevi görüyor” diye konuştu.
        
PAMUKLU GİYSİ AZALIYOR
        
Anadolu Girişimci İşadamları Derneği (AGİD) Başkanı ve Süvari Tekstil  Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Coşkun ise, natürel diye nitelendirdikleri pamuklu  ve yünlü giysilerin konfeksiyon sektöründeki payının yüzde 30'a kadar  gerilediğini belirterek, “Bu gerilemede, moda tutkusunun yanı sıra ütü kolaylığı  ve fiyat farkının da etkisi var” dedi.

Coşkun, pamuklu giysilerin hammaddesinin Türkiye'de ekim alanları giderek  azalan pamuk bitkisi olduğunu, sentetik ürünlerin hammaddesinin ise çoğunlukla  kimyasal ve pamuğa göre çok düşük maliyetli olduğunu belirterek, şunları  söyledi:

“Piyasada pamuklu ve sentetik giysilerin yanı sıra her ikisinin de  karıştırıldığı giysiler de mevcut. Bir ürüne ne kadar çok sentetik karıştırılırsa  maliyet o kadar düşüyor, pamuk oranı arttıkça ise maliyet artıyor.

Her ne kadar sentetik giysiler moda olsa da pamuğun sağlık açısından  öneminin farkında olanlar pamuklu giysilerden vaz geçmiyorlar. Pamuklu giysileri  kullananlar kumaşın özelliğinden dolayı sentetik giysilere göre daha çabuk  kırışmasını da sorun yapmıyorlar. Özellikle yeni nesil sentetik ürünleri pamuğa  göre daha kolay ütü tutması nedeniyle de avantajlı görüyor. Sentetik giysilerin  yanı sıra viskon modası da yıllardır sürüyor. Ham maddesi ağaç elyafı olan viskon  giysiler de tercihte önemli bir pay sahibi. Ama, biz konfeksiyoncular olarak en  doğru seçimin her mevsimde pamuklu giysi olduğunu düşünüyoruz.”

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:20 Ağustos 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.