ŞİDDET DUYARLILIĞI EĞİTİMİ

ANKA

KSGM aile ve çocuk mahkemelerinde görevli sosyolog, psikolog ve adli tıp uzmanlarına eğitim verecek.

Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü (KSGM) aile ve çocuk mahkemelerinde görevli sosyolog, psikolog ve sosyal hizmet uzmanlarıyla adli tıp uzmanlarına kadına yönelik şiddetle ilgili pilot eğitim ve eğitici eğitimi çalışmaları yürütecek.

KSGM, kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında emniyet mensupları, sağlık görevlileri ve Adalet Bakanlığı çalışanlarına yönelik düzenlediği eğitimlere bir yenisini daha ekleyecek.

KSGM, bu yıl sonuna kadar aile ve çocuk mahkemelerinde çalışan sosyolog, psikolog, sosyal hizmet uzmanı, adli tıp uzmanları ve denetimde serbestlik merkezlerinde çalışan uzmanlar ile adliye personeline yönelik pilot eğitim ve eğitici eğitimi çalışmaları yürütmeyi planlıyor.

Ayrıca aile mahkemelerinin bulunduğu il ve ilçelerde faaliyette olan 164 aile mahkemesinde görevli 179 aile mahkemesi hakimi ile aynı yerlerde görev yapan ve aile içi şiddet ile ilgili suçları soruşturan Cumhuriyet savcılarına yönelik 3'er günlük eğitim seminerleri de düzenlenecek.

Gelecek yıl içinde de ülke genelinde seçilecek en az 25 hakim ve Cumhuriyet savcısının beş günlük eğiticilerin eğitimi programına alınmasını planlayan KSGM, bu yöntemle eğitimler sonunda oluşturulacak "eğitici havuzu" ile Adalet Bakanlığının konu ile ilgili hizmet ve meslek içi eğitimlerinin sürdürülebilirliğini sağlamayı hedefliyor.

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonunun (UNFPA) teknik ve mali desteği ile yürütülmesi planlanan proje kapsamında, eğitim programının hazırlanması, eğitim materyalleri, eğiticiler ile ölçme ve değerlendirme araçları Adalet Bakanlığı, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü ve UNFPA tarafından temin edilecek.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:21 Kasım 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.