ŞİDDET GÖREN BEBEĞE KORUMA

A.A

Minik bebek, Kayseri Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından çocuk yuvasına yerleştirildi.

Kayseri Sosyal Hizmetler İl Müdürü Şahin Ertarhanacı, olayın duyulmasından sonra, Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf'ın talimatıyla harekete geçtiklerini bildirdi. Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nden bir ekibin küçük Mustafa'nın yaşadığı eve gittiğini ve ailesiyle görüşerek bebeği yuvaya yerleştirdiklerini anlatan Ertarhanacı, "Mustafa'yı korumamız altına aldık. Ailenin durumu araştırılacak ve minik bebeğimiz için en iyisi ne ise onu yapacağız" dedi.

Küçük bebeğin annesinin psikolojik sorunları bulunduğu ve zaman zaman bebeğine şiddet uyguladığı bilgisini aldıklarını da ifade eden Ertarhanacı, şunları söyledi:

"Bebeği ağlarken ya da bağırırken vurarak, döverek susturmaya çalıştığı şeklinde bilgiler edindik. Son olayda da yine bebeğini dövmüş ve çocuğun dedesi hastaneye getirmiş. Annesi de polis tarafından gözaltına alındıktan sonra mahkemeye sevk edilmiş. Mahkeme anneyi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakınca, bebek tekrar anneye verilmiş. Biz, küçük bebeğin bedensel ve ruhsal sağlığını düşünerek, yuvamıza aldık."

Kayseri Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nün çocuk yuvasında görevli Dr. Ergun Kaplan, küçük Mustafa'nın genel sağlık durumunun iyi olduğunu ve yüzünde oluşan yaraların da iyileşmeye başladığını bildirdi.

"ÇOCUĞUMU HEP DÖVÜYORMUŞ"

Küçük Mustafa'nın babası A.S. eşinin rahatsızlığının yeni olmadığını ve bebeğine sürekli şiddet uyguladığını ileri sürerek, “Ben sabah çıkıp işe gidiyorum. Ancak eşim ben evde yokken, çocuğumu hep dövüyormuş” dedi.

Psikolojik rahatsızlığı bulunan eşini tedavi ettirmek için Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne yatırdığını ve eşinin burada 1 ay kadar tedavi gördüğünü anlatan A.S, eşinin taburcu olurken doktorların verdiği ilaçları kullanmadığını ve rahatsızlıklarının sürdüğünü kaydetti.

Annesi S.S. tarafından dövüldüğü belirtilen minik Mustafa'yı Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getiren dedesi M.S. de, gelininin torununu sık sık evde yalnız başına bırakarak gezmeye gittiğini, defalarca küçük çocuğu evde yalnız başına ağlarken bulduklarını söyledi.

"BEBEKLER, ŞİDDETİN FARKINDA"

Bebeklerin, belli etmeseler bile, kendilerine uygulanan şiddetin farkında olduklarını, bu şiddetin izlerinin bebeklerin bilinç altına yerleştiğini kaydeden Sosyal Hizmet Uzmanları, "Bu izler, yıllar sonra bir şekilde ortaya çıkıyor" dediler.

Bebeklerin, gördükleri şiddetten etkilendiklerini ve bu etkinin bazı durumlarda ölümle bile sonuçlanabildiğini ifade eden uzmanlar, "Bebekler, gördükleri şiddet nedeniyle hayata ve yaşama küsebiliyorlar. Sonuçta bazen sebebi belli olmayan bebek ölümleri gözlenebiliyor" diye konuştular.

OLAY

Annesi S.S. tarafından dövüldüğü iddia edilen küçük Mustafa, dedesi M.S. tarafından Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesine getirilmişti. Güvenlik güçlerince yakalanan anne S.S. ise çıkarıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Küçük Mustafa da, hastanedeki tedavisinin ardından yeniden annesine teslim edilmişti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:18 Ağustos 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.