ŞİDDET GÖRENLER UTANIYOR

DHA

Kayseri Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Behiye Köse Şahin, eğitim seviyeleri farklı 1158 kadın üzerinde yaptıkları ankette, şiddete uğrayan kadınların yüzde 56'sının utandığı için sessiz kaldığını belirlediklerini söyledi.

Kayseri Barosu tarafından yapılan 'Kadın Hakları' konulu panelde kadınların sorunları anlatıldı. Panelin açılış konuşmasını yapan Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Behiye Köse Şahin, kadın- erkek eşitliğinin sağlanmasına yönelik yapılan kanuni düzenlemelerin yetersiz olduğunu vurguladı. Avukat Şahin, kadınlara yönelik şiddetin boyutunu tespit edebilmek için 1158 kadının katıldığı bir anket yaptıklarını belirtti. Şahin, anketin sonuçlarının olayın boyutları ile ilgili önemli sonuçlar ortaya çıkardığını ifade ederek, şunları söyledi:

"Anketimize katılan kadınların yüzde 43.8’i aile içi şiddete maruz kalmış. Şiddete uğrayan kadınların yüzde 48.2'si ise eşlerinden şiddet görmüş. Maalesef şiddete uğrayan kadınların yüzde 47.7'si bu şiddete karşı sessiz kalmış. Bu kadınlar kendilerine uygulanan şiddete karşı neden sessiz kalıyor? İşte işin en acı yanı da bu noktada ortaya çıkıyor. Şiddete uğrayan kadınların yüzde 56’sı utandığı için sessiz kaldıklarını söylüyor. Kadına uygulanan şiddet konusunda siyasiler de maalesef gerekli politikaları oluşturmuyor."

Panele konuşmacı olarak katılan Ticaret Odası Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Şafak Çivici, çalışan kadınların sorunlarını dile getirdi. Hakim Reşat Koparan ile Hakim Ali Akın ise kadın haklarıyla ilgili bilgi verdi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:17 Mayıs 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.