ŞİDDET İÇİMİZE İŞLEMİŞ

ŞİDDET İÇİMİZE İŞLEMİŞDHA

Uzmanlar, Türkiye'de şiddet içeren, onaylayan ve mazur gören bir toplum olarak geliştiğimizi açıkladı.

Uludağ Üniversitesi'nden emekli olan Ruh ve Sinir Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Suna Taneli, şiddet içeren, onaylayan ve mazur gören bir toplum olarak geliştiğimizi söyledi, “Erkek egemen bir toplumda yaşıyoruz. Atasözlerimiz bile şiddet içerikli. Şiddet iliğimize kemiğimize işlemiş” dedi.

Şiddetin, Türk toplumunda çok eskilere dayandığını öne süren Prof. Dr. Suna Taneli, son yıllarda özellikle kadın ve çocuklara yönelik şiddette büyük artış gözlendiğini kaydetti. Bazı atasözlerinin yanı sıra, eskiden çekilen Türk filmlerinin de şiddet içerikli olduğunu belirten Prof. Dr. Taneli, bunun son derece yanlış ve tehlikeli olduğunu söyledi. Şiddet uygulayan kişilerin çoğunda iletişim bozuklukları olduğunu, bu kişilerin yaşıtlarıyla iyi bir iletişim kuramadıklarını, çekingen ve korkak bir kişiliğe sahip olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Taneli şunları söyledi:

“Onlar, maalesef  bu zayıflıklarını örtmek için çareyi şiddete başvurmakta buluyorlar. Şiddetten özellikle çocuklar olumsuz etkileniyor. Bir evde sorunun çözülmesi için baba konuşup görüşmek yerine yumruğunu masaya vurmayı tercih ediyor. Yanlış. Bunu gören çocuk, aynı yanlışı tekrarlıyor. Böylece o çocuk da babasından gördüğü şiddeti geleceğine yansıtıyor. Bu da tüm toplumu etkiliyor.”

Şiddetin yaygınlaşmasında teknolojinin amaç dışı kullanımının da etkili olduğunu belirten Prof. Dr. Suna Taneli, bu konuda ailelerin dikkatli olmalarını, çocuklarını televizyon ve internette yayınlanan şiddet içerikli filim ve oyunlardan uzak tutmalarını önerdi, “Şiddet, Atasözlerimizde bile var. ‘Kızını dövmeyen, dizini döver’ gibi” dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:27 Kasım 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.