ŞİDDET İÇİN ARAŞTIRMA İSTEMİ

A.A

21 milletvekili, Türkiye'de son yıllarda artan şiddet olaylarıyla ilgili Meclis Araştırma önergesi hazırladı.

TBMM Başkanlığına sunulan araştırma önergesinde, son yıllarda Türkiye'de artan bireysel ve toplumsal şiddet olayları nedeniyle, “öfke kontrolü, şiddetin  nedenleri, azaltılması ve önlenmesi” konusunda alınması gereken tedbirlerin  belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılması istendi.

Önergenin gerekçesinde, dünyanın, son yıllarda şiddetin giderek daha çarpıcı türlerine sahne olduğu ve insan yaşamında şiddete başvurmanın sorun çözme  yollarından birisi olarak sıklıkla kullanıldığına işaret edildi.

“Günümüzde şiddet, azaltılması ve mutlaka ortadan kaldırılması gereken  toplumsal sorun olarak karşımızda durmaktadır” denilen gerekçede, şu görüşlere  yer verildi:

“Ülkemizde son yıllarda yazılı ve görsel basında günlerce gündemde  tutulan şiddet olaylarının oluş biçimine yönelik ayrıntılar ve bazı televizyon  dizilerinde yer verilen şiddet sahnelerinin, birey davranışı ve psikolojisi  üzerinde ne tür tetikleyici etkilere sahip olabileceği son derece önemlidir.  Özellikle son yıllarda Türkiye'de yaygınlaşan şiddet olaylarının nedenlerinin  araştırılarak toplumsal birlik ve beraberliğimiz üzerindeki bozucu ve yıkıcı  etkilerinin tespit edilmesi gerekmektedir. Öfke ve şiddetin kaynakları ve kişiyi  şiddete iten nedenler, risk gruplarının tespiti, öfke kontrolü, saldırganlık  davranışı, şiddeti ve suçu azaltma ve önleme konusunda alınması gereken tedbirler  ve bu alanda gerekli uygulamaları araştırmak üzere Meclis Araştırması açılması  gerekmektedir."


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:10 Ekim 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.