ŞİDDETİN İZİNİ SİLECEK

DHA

Lüksemburg'da aile içi şiddete maruz kalıp devlet tarafından ailelerinin yanından alınarak yetiştirme yurtlarına yerleştirilen çocuklar, Antalya'da yunus terapi ile şiddetin izlerinden kurtuluyor.

Nisan ayında Lüksemburglu 12 çocuğun geleceği Antalya Yunus Terapi Merkezi'nin ilk ziyaretçileri ise 8 ile 12 yaşlarında 3 çocuk oldu. Anne ve babaları tarafından şiddet, işkence, kötü muamele gören Lüksemburglu çocuklar, psikolojik durumlarını yunuslarla yüzerek düzeltmeye çalışıyor. Psikoterapi Uzmanı Dr. Murat Kemaloğlu gözetiminde psikoterapi gören 8 yaşındaki Liz Feiereisen, aynı yaştaki Jason Volter ve 12 yaşındaki Chara Trill, yunusla terapiye katılan ilk çocuklar oldu. Envy Travel sahibi Gamze Güneş tarafından konaklama ve ulaşımları sağlanan çocuklar, 10 gün süresince Antalya'da kalacak. Her gün gerçekleştirilen yarım saatlik yunus terapi ile anne ve babalarının üzerlerinde bıraktığı psikolojik şiddetin izlerini silmeye çalışan Lüksemburglu çocuklar, sağlıklı bir beden, sağlıklı bir beyin ile ülkelerine geri dönecek.         

Bu tür şiddete maruz kalan çocukların anne ve babalarını 'Psikopat' olarak nitelendiren Dr. Murat Kemaloğlu, "Eğer gerekli psikoterapi bu çocuklara verilmez ise ileride bu çocuklar da anne ve babaları gibi çevresine kötülük saçan bireyler olacaktır. Biz burada çocuklara yunus terapi ile hayatın güzel yönlerini göstermeye çalışıyoruz. Yaşadığı dünyaya, topluma yararlı bireyler olmaları için bir dizi terapi uyguluyoruz" diye konuştu. Nisan ayı sonuna kadar gelecek 12 çocuğun Ekim ayında tekrar Antalya'ya geleceğini kaydeden Dr. Kemaloğlu, "İkinci gelişlerinde farkları gözlemleyeceğiz. Çocukların psikolojik durumuna göre çalışmalarımız devam edecek" dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:15 Nisan 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.