SİGARA GEBELİĞE ENGEL

Uzmanlar, sigara, kahve ve alkol tüketiminin çocuk sahibi olmayı isteyen çiftlerin önünde ciddi engel oluşturduğunu açıkladı.

Ege Üniversitesi Tüp Bebek Merkezi Müdürü Prof. Dr. Erol Tavmergen, “Günde 15'in üstünde sigara içen kadın girmesi gereken yaştan 3-3.5 yıl önce menopoza giriyor. Yine kadın ve erkeğin aşırı sigara tüketimi gebe kalmayı yüzde 50 erteliyor. Normalde iyi bir cinsel yaşamda 1 yılda yüzde 88-90 gebe kalacakken, çiftin başka bir sorunu yoksa bu oranı ancak 1.5 yılda yakalıyor. Aşırı sigara tüketenlerde tüp bebek yöntemiyle hamile kalma şansı da yüzde 50'den yüzde 30'lara düşüyor” dedi.

Prof. Dr. Tavmergen Türkiye'nin ilk tüp bebek merkezini 20 yıl önce kurduklarında sadece kadın kısırlığının gündemde olduğunu vurguladı. O dönemde erkeklerin kendilerine toz bile kondurmadığını, kısırlıkta erkek faktörü diye bir şeyin akla getirilmediğini belirten Prof. Dr. Tavmergen, “Şu da bir gerçekti ki o günkü koşullardaki klasik tüp bebek uygulamalarında, erkek faktörüne yaklaşımda da yapabileceklerimiz çok sınırlıydı. Ama 1992'den sonra mikroenjeksiyon yönteminin yaygınlaşmasıyla menisinde spermi olmayan erkeklerde bile, testisinde sperm bulunabildiği taktirde klasik tüp bebek uygulamasındaki başarıları çok rahat yakalayabilir hale geldik. Şu anki durumda baktığınız zaman kısırlık sorunu yüzde 40 erkek, yüzde 40 kadın, yüzde 20 ikisinden kaynaklanıyor. Sigara, kahve ve alkol tüketimi gebelik oluşumunda ciddi engel. Bu faktörlerin etkisini tarım ilaçlı sebze meyve tüketimi, olumsuz çevre koşulları, gıdalarımızın, suyumuzun saklandığı plastikler pekçok şey güçlendiriyor. Sadece gebe kalma oranında azalma, gebe kalma süresinde uzama değil menopoz görülme yaşının düşmesinde de önemli faktörler” diye konuştu.

TİRYAKİLER DİKKAT

Prof. Dr. Tavmergen başta akciğer kanseri gibi ölümcül hastalıkların baş nedeni olan sigaranın kadın ya da erkek tarafından aşırı tüketiminin gebeliği engelleyen en önemli faktörlerden biri olduğunu vurguladı. Buna rağmen gebe kalınması halinde düşük tehlikesi olduğunu, bebeğin doğması halinde ise ‘genetik şifresi’ bozuk dünyaya geldiğini kaydeden Tavmergen sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sigara tüketimi gebe kalmayı olumsuz etkileyen bir faktör. Yaş sorunu olmazsa gebe kalmayı yüzde 50 erteliyor. Normalde iyi bir cinsel yaşamla bir yılda yakalanabilecek yüzde 88-90 gebe kalma oranı, çiftin başka bir sorunu yoksa en erken bir buçuk yılda yakalanabiliyor. Sigara başka faktörlerde eklenirse gebe kalma başarısı çok düşüyor. “


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:17 Eylül 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.