SİGARA KALP KRİZİ NEDENİ

DHA

Uzmanlar, erken yaşta kalp krizi olaylarında sigaranın en önemli etken olduğunu açıkladı. İşte detaylar.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Abdurrahman Oğuzhan, erken yaşta kalp krizi olaylarında sigaranın en önemli etken olduğunu söyledi. Prof.Dr. Oğuzhan, "Aktif sigara içicisiyseniz 3 kat, pasif sigara içicisiyseniz 2 kat, sigaraya içmeyene göre kalp krizine yakalanma riskiniz var" dedi.

Prof.Dr. Abdurrahman Oğuzhan, damar sertliği, yüksek tansiyon, şeker, yüksek kolesterol, fazla kilolar, kötü beslenme, stres ve sigaranın kalp damar hastalıklarına davetiye çıkarttığını belirterek, “Belki bu hastalık oluşumunda genetik yapıyı değiştiremezsiniz, ama özellikle sigara tüketimini düşürerek bu hastalıklardan korunmayı artırabilirsiniz” diye konuştu. Prof.Dr. Oğuzhan, günümüzde kalp hastalıkları ve kalp krizinin yaş sınırı tanımadığını, erken yaşta kalp krizinden ölenlerin sayısının hiç de azımsanamayacağını söyledi.

'SİGARA KANIN OKSİJEN TAŞIMASINI YÜZDE 15 AZALTIYOR'

Genç yaşta kalp krizlerinin bir numaralı nedeninin sigara olduğunu belirten Prof.Dr. Abdurrahman Oğuzhan, 2Bunu kolesterol, ritim bozukluğu, aşırı efor ve diğer nedenler izlemekte2 dedi. Sigara dumanında 4 bin çeşit zararlı kimyasal bulunduğunu, bunların 100'den fazlasının kanserojen etkiye sahip olduğunu kaydeden Prof.Dr. Oğuzhan, “Sigara kalp damarlarının iç yüzeyini koruyan 'endotel' adı verilen tabakaya zarar veriyor. Damarda daralmaya neden oluyor. Kandaki karbonmonoksit oranını artırıyor. Böylelikle kanın oksijen taşıma özelliği yüzde 15 azaltıyor" dedi. Prof.Dr. Abdurrahman Oğuzhan, bu durumun organların yeterince okjien almamasına neden olduğunu belirterek, "Aynı zamanda sigara akciğer damarlarının elastiklik özelliğini de bozuyor. Kanı koyulaştırıyor. Kandaki HDL denilen iyi kolesterolü de düşüyor. Bütün bu nedenler de genç yaşta kalp krizini ve ani ölümleri beraberinde getiriyor" diye konuştu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:25 Ocak 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.