SİGARA KULLANMA YAŞI 11'E İNDİ

DHA

Yeşilay Haftası nedeniyle açıklama yapan sağlık müdürü Kadir Çetinkara, sigara, alkol ve uyuşturucu maddelere bağımlılığın uyku bozukluğu, zeka ve hafıza kayıpları, sabahları bitkin uyanma, adet düzensizliği ve iktidarsızlık gibi rahatsızlıkların yanı sıra gastrit, tansiyon düşüklüğü, kanser ve kalp hastalıklarına yol açtıkları söyledi. Çetinkara, şöyle konuştu:

"Sigara içen annelerin sütlerinde bulunan 'dioxin' maddesi, öldürücü etkiye sahip bir zehirdir. Beslenme bozuklukları, kronik ishaller, karaciğer iltihabı ve mide kanamalarına yol açan alkol kullanımı, hamile kadınlar için çok büyük riskleri beraberinde getirmektedir. Hamileliği süresince alkol tüketen kadınlar, sakat ve erken doğum ile bebeklerinde zeka geriliği riskleriyle karşı karşıyadır. Sigara, alkollü içki ve her türlü bağımlılık yapan uyuşturucu maddelerin insan sağlığına, ekonomiye, aile huzuruna verdiği zararlar bugün rakamlara sığdırılamaz hale gelmiştir."

'KÖTÜ ALIŞKANLIKLARIN TECRÜBESİ YOKTUR'

Alışkanlıklarda 'ilk adım' ve 'tadım'ın son derece önemli olduğunu vurgulayan, Çetinkara, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kötü alışkanlıkların tecrübesi yoktur. Sigaranın kullanım yaşının 8, alkol kullanma ve tiner koklama yaşının ise 11'lere kadar düştüğü gözlenmektedir. Anne ve babaların bu konuda önemli sorumlulukları vardır. Çocuklarında meydana gelen ani karakter, davranış değişiklikleri ve her zamankinden fazla para harcamalarında iyi bir gözlemci olmalı, ilgilerini esirgenmemelidir. Gerektiğinde mutlaka bir uzmana danışılmalıdır."


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:18 Mayıs 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.