Sigarayı bırak riski azalt

Sigarayı bıraktıktan sonra aşırı kilo alınsa bile kalp hastalığı riskinin azaldığı belirtildi.

Sigarayı bıraktıktan sonra aşırı kilo alınsa bile kalp hastalığı riskinin azaldığı belirtildi.

American Medical Association'da yayımlanan makalede, sigara bırakmanın "kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini azalttığı" açıklandı. sigaraBBC'de yayımlanan haberde, obezitenin kalp hastalıklarını tetiklemesinden yola çıkan uzmanlar, sigarayı bırakmasının ardından ilk 6 ay içinde 2,7 ile 5,9 kilo alan kişilerin sağlık durumunu inceledi.

SİGARA BAĞIMLILIĞINDAN KURTULABİLİRSİNİZ

Sigara alışkanlığıyla kalp sağlığı durumları 1981 ile 2011 yılları arasındaki dönemde incelenen, kilo almış 3 binin üstünde kişiden, sigarayı 4 yıldan fazla süre bırakanların kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riski, içenlere oranla yüzde 54, sigarayı son 4 yıla yakın bir süredir içmeyenlerin bu hastalıklara yakalanma oranı da yüzde 53 daha düşük çıktı. Çalışmayı yürüten ekipten Harvard Medical School'dan Dr. James Meigs, "Sigara bırakmak, kişilerin ciddi kilo almaları durumunda bile kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini çok azalıyor" dedi. İngiliz Kalp Vakfı'ndan hemşire Doireann Maddock ise kilo almanın sigarayı bırakmak isteyen kişilerin kararlarını etkilememesi gerektiğini vurguladı. BBC

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:15 Mart 2013Yayınlanma Tarihi:20 Mart 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.