'Sil Baştan' gerçek mi oluyor

Bilim dünyasının üzerinde çalıştığı bir deney, gelecekte insanların beynindeki kötü anıları iyileriyle değiştirmek üzerine yoğunlaşıyor.

Bilim dünyasının üzerinde çalıştığı bir deney, gelecekte insanların beynindeki kötü anıları iyileriyle değiştirmek üzerine yoğunlaşıyor. silbastanUyurken beyninize girilip size acı veren anılar yok edilsin ya da kötü anılar mutlu hatıralarla yer değiştirsin ister miydiniz? Kulağa ‘Eternal Sunshine of the Spotless Mind’ (Sil Baştan) filminden bir sahne gibi mi geliyor? Bilim dünyası şu ara tam da böyle bir çalışmanın üstünde... Tabii amaç, Michel Gondry imzalı filmdeki gibi ayrılık acılarını tedavi etmek değil ama sonuç post travmatik stres bozukluğundan muzdarip kişileri iyileştirebilir.

Fransız Bilimsel Araştırmalar Merkezi ve ESPCI ParisTech’ten nörobilimciler, uyuyan farelerin anılarını değiştirmeyi başardı. Farelerin beynine bağlanan elektrodlar aracılığıyla, nötr anılar pozitif olanlarla değiştirildi. Araştırmanın sonuçlarına göre hafızamız parça parça bölümlerden oluşuyor. Beynin bir bölümü olaylarla ilgili gerçek bilgiyi tutarken hafızanın duyguları biriktiren bölümü başka bir alanda depolanıyor. Peki ya bu çalışma bir gün insan beyninde de gerçekleşebilir mi? Bilim insanları gelecekte insanlar uykudayken beyinlerine girip negatif bir anının duygusal elementinin silinebileceğini, böylece travmatik bir deneyimin acısının yok edilebileceğini öne sürüyor. CNRS’den nörobilimci Dr. Karim Benchenane, “İnsanlarda bunu gerçekleştirmek için, travmatik deneyimlerin yeniden canlandığı uyku anlarını tespit etmeye ihtiyacımız olacak. Bu gelecekte fMRI (işlevsel manyetik rezonans görüntüleme) ile mümkün olabilir” diye konuşuyor. Bu tekniğin insanlarda kullanılabilmesi için ise önce beyne elektrod bağlamayla alakalı risklerin ortadan kaldırılması gerekiyor. Çalışmanın detayları Nature Neuroscience’ta yer aldı. RADİKAL

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:14 Mart 2015Yayınlanma Tarihi:18 Mart 2015