ŞİMDİ D VİTAMİNİ ZAMANI

Hürriyet Aile

Vücutta D vitamini yetersizliğinde çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor.  Şimdi vitamin zamanı!

 


D vitamininin gereğinden fazla miktarlarda alınması sonucunda zehirlenmenin görülebileceğini söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı İpek Ağaca, D vitaminin özelliklerini anlattı.

D Vitaminin Vücuttaki Fonksiyonları

• Bebek ve çocuklarda kemik ve dişlerin normal gelişmesini sağlar.

• İnce barsaklarda kalsiyum ve fosforun emilimini düzenleyerek kemik büyümesi, sertleşmesi ve tamiri üzerinde etkili olur.

• Böbrek hastalıklarında düşük kan kalsiyumu seviyesini düzenler.

• Ameliyatlar sonrası oluşabilecek kas kasılmalarını önler.

• Kalsiyumla birlikte kemik gelişimini kontrol eder.

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNDE ORTAYA ÇIKAN SAĞLIK SORUNLARI

Yetişkinlerde D vitamini eksikliği sonucunda osteomalazi hastalığı görülür. Osteomalazide kaburga kemiklerinde, omurganın alt kısmında, leğen kemiğinde ve bacaklarda şiddetli ağrı görülmekte; kas zayıflığı, kemiklerde kırılganlık ve spazmlar yaşanmaktadır.

Çocuklarda D vitamini eksikliği ile oluşan hastalık raşitizmdir. Raşitizm, kemik eğriliği durumudur. Bacaklarda x veya o şeklinde çarpıklık oluşur. Çarpık bacakların dışında, kemik veya eklem yerlerinde deformasyonlar, diş gelişiminde gerilik, kaslarda zayıflık ve yorgunluk meydana gelir.

YAPILAN ARAŞTIRMA SONUCU İLGİNÇ

D vitamini ile ilgili pek çok bilimsel araştırma yapılmıştır. Fakat son yıllarda yapılan çalışmalarda, bu vitaminin eksikliğinin raşitizm dışında, MS (multipl skleroz), romatizmal eklem iltihabı, tip 1 diyabet, bunama ve kan kanseri; kolorektal kanser gibi kanser türlerine ve bağışıklık sistemiyle bağlantılı diğer hastalıklara olan riski artırabileceğine dair bazı sonuçlar elde edilmiştir. Yani D vitaminini yeterli miktarlarda alarak bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor ve olası hastalıklara karşı kendimizi korumuş oluyoruz.

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNDEN NASIL KORUNACAĞIZ?

Vücut, güneş ışığının deriyle teması sonucunda, ihtiyacı olan D vitamininin büyük bölümünü üretir. D vitamini eksikliği görülmemesi için her gün ortalama 20-30 dakika süre ile güneşlenmek gereklidir. Bu güneşlenme pencere arkasından değil, muhakkak açık havada yapılmalıdır. Tabii sağlıklı beslenme ile besinlerden günlük yeterli miktarlarda D vitamini almak gerekir.

D VİTAMİNİ ORANI YÜKSEK BESİN KAYNAKLARI

• Balık yağı
• Karaciğer
• Yumurta sarısı
• Tereyağı
• Somon, ringa ve uskumru gibi yağlı balıklar


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:25 Mayıs 2011

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.