SINAV KAYGISI İLE BAŞ ETME


Formsante

Sınav kaygısını yenmenin en iyi yolu sınava iyi hazırlanmaktır. İşte öğrencilere ve ailelere başarı önerileri.


 Kaygı, yaşamın her alanında ve her yaşta karşımıza çıkan bir durumdur. Kaygılı kişi gergin ve huzursuzdur. Beklenen ve sonucu kestirilemeyen durumlar kaygı doğurur. Beklenen durumun nasıl sonuçlanacağı hakkında bilinmezler ne denli çoksa kaygının derinliği ve yoğunluğu da o denli artacaktır.

Ülkemiz koşullarının bir sonucu olarak eğitim sistemimiz yoğun bir yarış gerektiriyor. Çocuklarımız onlu yaşlarla birlikte bir sınav maratonu içine giriyorlar. Sınav maratonunun ilk ayağı 6. sınıf sonunda ki SBS ile başlıyor. Bu maratonda çocuklarımızın yanı sıra aileleri ve öğretmenleri de yerlerini alıyorlar ve sınav kaygısını hissediyorlar, kimi zaman da hissettiriyorlar.

Kaygı azaltmanın amacı hiçbir zaman kaygıyı sıfırlamak olmamalı, olamaz. Kaygısız olmak umursamamak, değer vermemektir. Umursamayan, değer vermeyen kişi de herhangi bir alanda başarılı olamaz. Başarı özen ve çaba gerektirir. Diğer yandan kaygının çok yoğun olarak yaşandığı, hissedildiği durumlarda da beklenen başarıya ulaşılamaz, yoğun gerginlik başarı sergilenmesinin önünde engel oluşturur.

AİLELER NASIL DAVRANMALI?


Sınav kaygısının istenen düzeyden yüksek olmasında aile ve öğretmenlerin çocuğun başarısı ile ilgili beklentilerinin gerçekten uzak ve aşırı olması sık karşılaşılan durumlar arasındadır.

Birçok ailenin, bazen öğretmenlerin ve çocukların yaptıkları en önemli hataların başında diğer çocuklarla yapılan karşılaştırmalar yer almaktadır. Her çocuk, her sınav tektir, bir benzeri yoktur. Kıyaslamalar doğru değildir, gerginlik ve kaygı doğurucu olabilirler. Tempolu, düzenli, planlanmış çalışma ve ortaya çıkaracağı başarı, güven duygusunun pekişmesini sağlayarak başlı başına gerginlik yok edici olacaktır.

Hazırlık döneminde beden sağlığına yönelik özene (uyku düzeni, beslenme gibi) dengeli sosyal etkileşim (arkadaşlıklar, spor gibi) eklenmeli ve çocuk bu alanlarda da ailesi tarafından desteklenmelidir. Gösterilen tüm bu özenli çabalara karşın çocuk yoğun bir kaygı durumu ile karşı karşıya kaldığı gözlendiği zamanlarda ise çekinilmeden ve hızlı bir biçimde profesyonel yardım alınmalıdır. Çocuk Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanları ele alınmakta ve yönetmekte zorlanılan kaygılarla baş etmede önemli katkılarda bulunacaklardır.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:27 Nisan 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.