SINAV ÖNCESİ HİPNOZ SEANSI

DHA

Erzurum Lisesi kültür sitesinde düzenlenen seminerde kişisel gelişim uzmanı Kadir Demirbüken, masajla rahatlattığı öğrencilerden bazılarını sahnede hipnotize ederek sınav korkusundan uzaklaştırmaya çalıştı.

Yakutiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nce 6 ilköğretim okulunda eğitim- öğretim gören yaklaşık 400 öğrenciye, iki hafta sonra girecekleri SBS öncesi, stresle mücadele etme konusunda seminer verildi. Erzurum Lisesi kültür merkezinde yapılan ‘Sınavdan korkmayın’ seminerinde konuşan Kişisel Gelişim Merkezi Müdürü Kadir Demirbüken, öğrencilere ders çalışma, hafızayı çalıştırma ve yorgunluk atma tekniklerini anlattı. Öğrencilere sınav öncesi ve sınav anında heyecanlarını kontrol etmeleri gerektiğini söyleyen Kadir Demirbüken, "Ders çalışırken, doğal bitkilerden yararlanarak zihninizi geliştirin. Her zaman sınavı kazandığınızı hayal ederek ders çalışın. Başarısızlık fikrinden ne kadar uzak olursanız, başarıya o kadar yaklaşırsınız" dedi.

Seminerin son bölümünde öğrencilere baş, gövde, kol, ayak masaj tekniklerini gösteren Demirbüken, hipnozla kaygı ve streslerden nasıl korunulacağını da anlattı. Sahneye çıkardığı bazı öğrencilerle kısa bir gösteri yapan Demirbüken, yaklaşık 20 dakika süren hipnoz sırasında, uyuttuğu öğrencilerin sınav anını yaşamalarını sağladı. Hipnoz sonunda öğrencileri uyandıran Demirbüken, üniversiteye kadar süren eğitim hayatı boyunca çocukların bu yöntemle sınavlara hazırlanabileceğini kaydetti.

Demirbüken tarafından hipnozla uyutulan Ömer Nasuhi Bilmen İlköğretim Okulu 8’inci sınıf öğrencisi Tuba Uzunoğlu, "Hipnozdan önce sınavdan çok korkuyordum. Ama uyuduğum anda sınıfta soruları çok kolay çözdüğümü gördüm. Artık sınavdan korkmuyorum" dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:02 Haziran 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.