Sınava kadar sakın sınav konuşmayın!

12 Mart Pazar günü milyonlarca aday istedikleri bölüm ve iyi bir üniversite için ter dökecek. Uzmanlar ise bu son günlere ilişkin önemli tavsiyelerde bulunuyor.

Üniversiteye girişte ilk adım YGS'de son günlere gelindi Aylar derken şimdi günleri saymaya başladık. YGS'ye artık sayılı günler kaldı. Üsküdar Üniversitesi Eğitim Kurumlan ve Rehberlik Hizmetleri Yöneticisi Uzm. Psk. Dan. Ece Tözeniş son hazırlıkları yapıp eksikleri tamamlamak için hala zaman olduğunu söylüyor.

Adayların bugünlerde en çok motivasyon, sınav taktikleri, kaygı gibi konuları konuştuğuna dikkat çeken Tözeniş, bu durumlarda neler yapılması gerektiğine ilişkin ise önerilerde bulundu. Tözeniş adayları öncelikli olarak bunları konuşmaktan uzak durmaya davet ediyor.

Çünkü bu konularda sürekli konuşmak kaygıyı daha da pekiştiriyor. Başarılı bir sınav için Uzm. Psk. Dan. Ece Tözeniş adaylara şu uyarılarda bulunuyor:

Adaylara ilk önerim sınava kadar sınavla ilgili tüm konuşmaları en aza indirmeleri. 12 Mart 2017 Pazar sınav günü. O zamana kadar yapmamız gerekenler eksikleri tamamlayıp, soru çözümlerini arttırmak.

Şu andan itibaren uyku düzeninize ve beslenmenize dikkat edin. Sınav saat 10:00'da başlayacak, 09:45'ten sonra adaylar sınav binalarına alınmayacak. Bir saat önceden sınav yerinde olmakta yarar var. Sınav yerleriniz osym.gov.tr adresinde açıklandıktan sonra bir gün öncesinde sınav yerinizi mutlaka görünüz. Kendinizi yormadan açık hava yürüyüşleri yapmak kaygınızı azaltır.

Zorlandığınız, çalıştığınız halde  bir türlü başarılı olamadığınız konular varsa bunlarla zaman kaybetmek yerine en iyi bildiğiniz konular üzerinden gidip bol bol soru çözmenizde yarar var.

Psk. Dan. Ece Tözeniş, başarılı bir YGS için adaylara sınava kadar sınavla ilgili konuşmaları çok aza indirmeleri gerektiğini hatırlatıyor

Deneme sınavlarını gerçek bir sınav gibi değerlendirin. Sonrasında mutlaka sonuç analizlerini yaparak, yanlış yaptığınız sorularda neden hata yaptığınızı irdeleyin. Bilgi eksikliğinden kaynaklanan bir hata varsa o konuyla ilgili bilgilerinizi tekrar gözden geçirin, dikkatsizlikten kaynaklanan bir hata varsa konuyla ilgili soru çözümlerinizi arttırın.

SINAV ÖNCESİ DAVRANIŞLAR ÖNEMLİ!

Sınava çalışmak kadar sınav davranışları da çok önemli. Deneme sınavlarından başlayarak kendinize bir sınav stratejisi geliştirin. Deneme sınavlarında hangi testten başladığımızda ne kadar başarılı oluyorsak YGS de de aynı stratejiyi uygulamak yararınıza olacaktır. Bu zamanı verimli kullanmak açısından da önemlidir.


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:11 Mart 2017Yayınlanma Tarihi:27 Şubat 2017

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.