SINAVDA KAZANMANIN YOLLARI

A.A

Sınavlarda başarılı olmak isteyen birçok öğrenci hızlı okuma eğitimine merak sardı. Hızlı okuma başarıyı artırıyor.


Kişisel Gelişim Uzmanı Adem Karafilik, hızlı okuma eğitimi alan  öğrencilerin, sınavlarda çok işlerine yaradığını bildirdiklerini belirterek, “Bu  eğitime sahip öğrenci saatlerce masa başında oturmak yerine kısa zamanda daha çok  okuyor, ders çalışırken, sınavlarda test çözerken ciddi anlamda kazanım  sağlıyor” dedi.

Karafilik, “hızlı okuma”nın mevcut  okuma yeteneklerini daha ileri düzeye getirerek, okunan yazıyı anlama, dikkat,  konsantrasyon ve motivasyonu, okuma kalitesini ve verimini artırmak anlamını  taşıdığını ifade etti.

“Hızlı okuma”da hem okuma hem de anlama hızının birbirine paralel  olarak artırılmasının amaçlandığını belirten Karafilik, “Hızlı okuma denilince  aslında vurgulanmak istenen, hızlı ve etkin okumaktır. Hızlı okuma, okuma  verimini artırma çalışmasıdır” diye konuştu.

“Hızlı okuma” tekniğini okuma-yazma bilen herkesin yapabileceği bir  beceri olduğunu dile getiren Karafilik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hızlı okuma herkesin öğrenebileceği, geliştirebileceği bir beceridir,  yetenektir. Bunun için ayrıca bir özel yetenek ve bilgi gerekmiyor. Zaten  kullandığımız yöntem ve tekniklerle kişi kendisini nasıl geliştirir, bu bakış  açısını kazandırıyoruz. Uygulamalara baktığımızda da zaten herkesin bu yeteneği  geliştirebildiğini görüyoruz.

Mevcut bir okuma hızımız var. Okuma hızımıza göre kıyasladığımızda hızlı  okuma eğitimi sonunda herkes en kötü olasılıkla okuma hızını iki-üç kat artırır.  Ortalamada da dört-beş veya altı kat oranında artırır. Üst sınır olarak birşey  koymuyorum. On kat, yirmi, otuz hatta elli kat artıranlarla da karşılaşıyoruz.  Üst sınır yok ama en kötü olasılıkla iki-üç kat artırılabiliyor.”
        
"FORMÜLLER VE ŞEKİLLER DE HIZLI OKUNABİLİR”

        
Hızlı okumanın hem okul hayatında hem de iş hayatında kazanım sağladığını  vurgulayan Karafilik, şunları kaydetti:

“Bu eğitimi alan eğer öğrenciyse okul hayatında, çalışıyorsa iş  hayatında hatta özel hayatlarında bunun faydalarını ciddi anlamda görüyor. Hızlı  okuma eğitimi deyince, sadece 'okumak” anlaşılmamalı. Bu tekniği okumayla ilgili  aklımıza gelen her türlü alanda kullanabiliyoruz. Gazete, dergi okumaktan rapor,  dilekçe ve teknik yazı okumaya kadar, bir kitaptaki şekilleri, formülleri okumaya kadar birçok alanda kullanılabilir.  Ayrıca zevk için, genel kültür ve bilgi dağarcığımızı geliştirmek için okumalarımızda da bize katkı sağlayacak bir  tekniktir, hızlı okuma.”

Karafilik, bir kişinin normalde 250-300 sayfalık bir kitabı 12-15 saatte  okuyabildiğini ancak hızlı okuma eğitimi alan bir kişinin aynı kitabı 2-3 saatte  okuyabileceğini, eski durumuna göre anlama yeteneğinin de eskisinden daha iyi bir  hale geleceğini vurguladı.
        
“SINAVDA 20-40 DAKİKA ZAMAN KAZANIR”


Karafilik, bu tekniğin öğrencilere sağladığı avantajı şöyle anlattı:

“Bu eğitime sahip öğrenci saatlerce masa başında oturmak yerine kısa  zamanda daha çok okuyor, ders çalışırken, sınavlarda test çözerken ciddi anlamda  bir kazanım sağlıyor. Bir öğrenci 5-6 saatte çalıştığı bir dersi bu teknikleri  kullanarak rahatlıkla 2-3 saate indirebilir ve bunu daha iyi anlayarak yapabilir.  Okumada zaman kazanır, ders çalışmada zaman kazanır.

Mesela bu teknik, üniversiteye giriş sınavında diğer öğrencilere göre  ortalama 20 ile 40 dakika zaman kazandırıyor. Bu da öğrencinin diğerlerine göre  en az 20-30 soruyu daha avantajlı bir şekilde çözmesi demektir.

Bu tekniklerin şöyle bir avantajı daha var; okuma teknikleri çerçevesinde  anlama, dikkat, konsantrasyon, yoğunlaşma, hafızaya alma teknikleri, istediğimiz  ruh haline girebilme gibi ilave çalışmalar da yapıyoruz. Bu nedenle okuma  haricinde, normal hayatta, iletişimde, öğrenmeyle ilgili yapmış olduğumuz  aktivitelerde de avantaj sağlıyor.

Şu ana kadar binlerce öğrencimiz var sınavlara giren ve tamamına yakını  sınavlarda bu eğitimin çok işlerine yaradığını söylüyor. Diyorlar ki 'Sınavı hiç  yetiştiremiyordum ama şu anda yetiştiriyorum, zaman bile artıyor.”

sınav, başarı, gelecek, öğrenci, stres, bunalım, sıkıntı, ruhsal, iletişim, ders, öğretmen, aile, baskı, anne, baba, akıl, zeka
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:15 Haziran 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.