Sınavda sorularla inatlaşmayın!

Uzmanlar, öğrencilere önemli uyarılarda bulundu:

“Her soruya şans tanıyın ama hiçbir soruya gereğinden fazla zaman ayırmayın.  Yapamadığınız soru ile inatlaşmayın, yanına bir işaret koyarak hemen o soruyu geçin. Turlama tekniğini kullanın ve zamanınızı sonuna kadar değerlendirin”

Üsküdar Üniversitesi Rehber Danışman ve Eğitim Uzmanı Ahmet Alkayış, sınavda adaylara önemli tüyolar verdi. Alkayış’tan adaylara 9 önemli tavsiye.

ALIŞTIĞINIZ KODLAMA YÖNTEMİNDEN VAZGEÇMEYİN

1)    Sınavdan önce ve sınav anında önceden olumlu şeyler düşünün. Sınavda belirlediğiniz strateji ile soruları çözmeye başlayın. Kesinlikle planladığınızın dışında bir yöntem izlemeyin. Sınavda macera peşine düşmeyin. Şimdiye kadar kodlama sistemini oluşturmuş olmanız gerekiyor. Sınavda alıştığınız kodlama yöntemini uygulayın. En iyi kodlama tekniğini siz daha iyi biliyorsunuz. Sınavda sorularla inatlaşmayın!

YAPAMADIĞINIZ SORUYLA İNATLAŞMAYIN
2)    Her soruya şans tanıyın, hiçbir soruya gereğinden fazla zaman ayırmayın. Yapamadığınız sorularla ısrarla uğraşıp vakit kaybetmeyin. Sınavda aynı test içindeki soruların zorluk ya da kolaylık durumuna bakmadan tüm soruların puan değeri aynıdır. Yapamadığınız soru ile inatlaşmayın ve yanına bir işaret koyarak hemen o soruyu geçin. Cevaplarınızı kontrol ederken çok güçlü bir nedeniniz yoksa cevap şıkkınızı değiştirmeyin.

Akla gelen ilk şıkkın doğruluk oranı her zaman yüzde 70’tir. Çözemeyeceğiniz soruların da olabileceğini unutmayın ve bu tür sorularla karşılaştığınızda, güvensizlik duygusuna kapılmadan bir sonraki soruya geçin. Turlama tekniğini deneyin, birinci turda doğruluğundan kesin emin olduğunuz soruları cevaplayın. Doğruluğundan emin olmadığınız ya da size zor gelen soruları işaretleyip ikinci turda çözmeye çalışın.

3)    Hangi ders olursa olsun; şıklardan önce soru metnini okuyun, soru köklerini iyi okuyun (dır, değil, olamaz, mamalıdır, değildir) altlarını çizerek soruyu doğru anlamaya çalışın.
 
4)   Hedefinize göre çapraz testleri çözüp çözmemeye karar vermelisiniz. Sayısal öğrencileri Matematik – Fen ve Türkçe testinden sonra Sosyal Bilgiler testine  zaman ayırabilir. Türkçe Matematik öğrencilerinin Sosyal Bilgiler testinden sonra zamanı varsa Fen Bilimleri testinde yoruma dayalı soruları çözebilirsiniz.
 
TÜRKÇE TESTİ HER ADAY İÇİN ÖNEMLİ

5)   Türkçe testinin her aday için önemi çok büyük. O yüzden Türkçe testinin çözümü için mutlaka gerekli zamanı ayırmalısınız. Uzun paragraflardan korkmayın. Asıl o soruları çözmek çok daha kolay. Yeter ki soruyu okuyun. Çünkü o tür soruların cevabı metnin içinde.
 
6)   Mutlaka işlemleri kitapçık üzerinde yapın. İşlemleri kağıda yapmanız işlem hatalarını da en aza indirecektir.

SINAV SÜRENİZİ SON DAKİKAYA KADAR KULLANIN

7)   Sınavınız erken bitse bile sınavdan çıkmayıp baştan sona cevaplarınızı kontrol edin. Özellikle Türkçe Matematik grubunun sınavları erken bitiyor. Ne yapacaklarını şaşırıyorlar ve erken çıkıyorlar. Sınav sürenizi son dakikaya kadar kullanın.

NP GRUP


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:15 Haziran 2017Yayınlanma Tarihi:11 Mart 2016