SİNİR LİFLERİNİ YENİLEYEN BİR FAKTÖR GELİŞTİRİLDİ

SİNİR LİFLERİNİ YENİLEYEN BİR FAKTÖR GELİŞTİRİLDİMerkezi sinir sisteminde hasar gören sinir liflerini uyaran bir büyüme faktörü keşfedildi. Beyin ve sırt omuriliğindeki sinir hücreleri hasar gördükten sonra yeniden büyümediği bilinir. Oncomodulin maddesi ise gözdeki sinir bozukluklarının giderilmesinde kullanılabilecek.

Gözün ağtabakasını beyindeki görme merkeziyle bağlayan sinir hücrelerini inceleyen Harvard Tıp Okulu'nda Yuqin Yin ve ekibi, gözün ağtabakasından alınan sinir hücrelerini Oncomodilin'le dolu bir deney tüpünde bekletince, sinir hücreleri iki kat büyümüş. Bugüne kadar başka hiçbir maddenin bu kadar etkin bir büyümeye yol açtığı bilinmiyordu. Harvard'lı bilimciler benzer etkiyi, farelerin gözlerindeki yaralanmaların Oncomodulinle tedavi edilmesi sırasında da gördüler. Glokom gibi göz hastalıklarında kullanılabilmesi de ileriki gündemde gelebilecek Oncomodulin, sinir hücrelerinin büyümesini sağlayan çok sayıda geni çalıştırarak etkimekte. Şimdi bu büyüme faktörünün, inme veya sırt omuriliği yaralanmaları sırasında hasar gören sinir hücrelerini büyütüp büyütmeyeceği deneyi yapılacak.
Nature Neuroscience (doi:10.1038/nn1701).

KAYNAK: //www.cumhuriyet.com.trPaylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.