SINIRLARINIZI MI ZORLUYOR?

PSİKOHAYAT DERGİSİ - Sciencedaily

Çocuklarını destekleyen fakat onlara net sınırlar koyan ailelerin lider ruhlu çocuklar yetiştirme olasılıkları daha fazla.

İkizler üzerinde yapılan, uzun soluklu Minnesota çalışmasından elde elden verilere göre, otoriter ebeveynlerce yetiştirilen çocukların ileride iş ve toplumsal yaşamda daha fazla liderlik rolleri üstlendikleri ortaya çıktı.

Bu çocukların ileride ciddi kural ihlallerine yönelme ihtimallerinin düşük olduğu, yönelmiş olanların da liderlik rollerini üstlenme olasılıklarının düşük olduğu görüldü.

Çocukların ebeveynleri tarafından belirlenen sınırlara karşı çıkıp, sorguluyor olması ileride onları liderlik konumuna da hazırlamış oluyor. Erken evrede yaşanan kural ihlalleri yaşamın ileri safhalarında illaki negatif sonuçlara yol açmıyor. Bu durum çocuklara kuralların neden yürürlükte olduğunu öğrenme fırsatı tanıyor, sonrasında ebeveynlerinden kuralları çiğnemeden hedeflerine nasıl ulaşabileceklerini öğreniyorlar.

Elbette otoriter ebeveynlere sahip tüm çocukların lider olacağı ileri sürülemez fakat bu kuvvetli bir olasılık. Çalışma sonuçları liderliğin doğuştan değil de yetiştirilmeye bağlı olduğu fikrini destekliyor. Davranış genetiği doğuştan getirilen faktörlerin lider olma ve liderlik stilleri üzerinde sadece %30 oranında etkili olduğunu ortaya koyuyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:15 Nisan 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.