SİNİRLERİNİZE HAKİM OLUN

DHA

Samsun'daki Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi öğretim üyesi Doç.Dr. Hatice Özyıldız Güz, oruç tutma sebebiyle vücutta kan şekerinin düştüğünü, bu durumun baş ağrısı, baş dönmesi, dalgınlık, unutkanlığın yanında sinirlilik ve öfke gibi sıkıntılara yol açabileceğini söyledi. Doç.Dr.Güz, özellikle sigara kullanan kişilerde uzun süre nikotin almamaları sebebiyle sinirlilik ve öfke gibi belirtilerin daha şiddetli görülebileceğine dikkat çekti.

OMÜ Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Bölümü öğretim üyesi Doç.Dr. Hatice Özyıldız Güz, oruç tutan kişilerde görülebilen aşırı sinirlilik ve öfke halinin sebeplerini anlattı. Oruç tutan kişilerde görülen kan şekerindeki düşüşün çeşitli sağlık sorunlarına da neden olduğunu söyleyen Doç.Dr.Güz, bunun baş ağrısı, baş dönmesi, dalgınlık, unutkanlık, sinirlilik ve öfkeye neden olabileceğini dile getirdi. Doç.Dr. Hatice Özyıldız Güz, özellikle sigara kullananlarda uzun süre nikotin almamanın bu belirtilerin şiddetini artırabileceğini söyledi.

Alkol bağımlılarının da Ramazan ayında alkol alımına ara verdiklerini dile getiren Doç.Dr.Hatice Özyıldız Güz, kişinin kontrolsüz olarak alkol alımını kesmesi ile birlikte bilinç değişiklikleri, hayal görme, sık öfkelenme, huzursuzluk gibi birçok durumun ortaya çıkabileceğini belirterek, şöyle dedi:

"İlaç kullanımında ve uyku miktarı ile kalitesinde yaşanan değişim sebebiyle psikiyatri hastalarının tedavileri oruç sebebiyle aksayabilir. Psikiyatrik hastalıklarda uyku çok önemli bir faktör. Sağlıklı insanlarda bile uyku kalitesi bozulduğunda halsizlik, bitkinlik, sinirlilik, dikkat dağınıklığı, enerji azlığı gibi belirtiler oluyor. Bu nedenle uyku açısından sorunu olan kişilerin gece sahura kalkması, tekrar uykuya dalamaması, uykunun bölünmesi ile hastalıkları tetiklenebilir. Yani oruç tutacak kişinin bu konuyu da göz önüne alması gerekmektedir."


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:02 Eylül 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.