ŞİŞMAN ÇOCUKLARIN PSİKOLOJİSİ BOZULUYOR

AP

ABD'de yapılan bir araştırma, okulları fast food (ayaküstü yiyecek) lokantaları yakınlarında olan öğrencilerin diğer okullardaki öğrencilere göre obez olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı. Diğer bi sonuç ise obez olan çocukların çevreden aldıkları tepkilere ve arkadaşlarının sözleri üzerine psikolojilerinin bozulması.

California eyaletinin Azusa Pasifik Üniversitesinden Brennan Davis, okulları, meyve ve sebzenin menülerinde daha az yer aldığı bu lokantaların bulunduğu alışveriş merkezlerine yürüme mesafesinde olan öğrencilerin, okulları uzak olan öğrencilerle kıyaslandığında, aşırı şişman ve obez olma ihtimalini yüksek bulduklarını söyledi.

Araştırmaları Amerikan Halk Sağlığı dergisinin dünkü sayısında yayımlanan Davis, bu konuda daha fazla çalışma yapılması gerektiğini, ancak kendi araştırmalarında fast food lokantalarının okullara yakınlığıyla obezite arasında bağlantı kurduklarını ifade etti.

Davis, okulları fast food lokantaları yakınında bulunan öğrencilerin vücut kitle endeksinin, okulları uzakta olanlara göre daha yüksek çıktığını kaydetti.

Araştırma, California'daki ortaokul ve lise öğrencileri üzerinde yapıldı. Eyalet genelindeki öğrencilerin 2002-2005 yılları arasında ağırlıkları ve yemek bilgileri toplandı ve çapraz referansla veriler okulların yakınlarındaki fast food zincirlerinin verileriyle karşılaştırıldı. Araştırmanın sonucunda, okulların yakınındaki bu lokantaların öğrencilerin yemek yeme alışkanlığını etkilediği, öğrencilerde aşırı şişmanlığa ve obeziteye yol açtığı ortaya çıktı.

Uzmanlar bu konuda aileleri de uyarıyor. " Çocuklarınızın ruh hallerini dikkatli gözlemleyin ve mutlaka önlemizi alın".


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:26 Aralık 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.