ŞİŞMANLARDA N DAHA FAZLA

DHA

Çocuklarda giderek yaygınlaşması sorununa çözüm bulunamaması durumunda sosyal sorunlar ortaya çıkabilir.

Denizli Devlet Hastanesi Başhekimi ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı Ramazan Canural, obezitenin, çocuklarda giderek yaygınlaşması sorununa çözüm bulunamaması durumunda ciddi sağlık ve sosyal sorunların ortaya çıkabileceği uyarısında bulundu.

Özellikle, anneleri çalıştıkları için beslenmelerine yeterince özen gösterilemeyen çocukların, bir de fazla televizyon izlemeleri ya da bilgisayar başından kalkmamalarının obeziteye davetiye çıkardığını belirten başhekim Canural, bu konuda ebeveynleri uyardı. Obezitenin birçok hastalığın ve sosyal sorunların nedeni olduğunun altını çizen Canural, “Obez çocuklarda normalin üstünde tansiyon ve kalp hastalıkları rastlanıyor.

Yine fazla kilolar nedeniyle şeker hastalığında artış, kemik ve eklemlerde baskı sonucu anormal gelişim özellikleri gözlemleniyor. Obez çocukların fazla kiloları yüzünden psikolojileri bozuluyor. Şişmanlık, düşük benlik saygısı, depresyon, içe kapanma ve sosyal ortamlardan uzaklaşma gibi sorunlara da yol açıyor. Obezite tedavisinde anne ve babalarla sağlık uzmanlarının çocuklara olumlu yaklaşımı çok önemli. Düzenli beslenme, fiziksel aktivitelerin arttırılması ve ilaç tedavileri de obeziteyle mücadelede önemli rol oynar” dedi.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:20 Aralık 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.