SIVI TÜKETİMİNE DİKKAT

DHA

Yaz aylarında aşırı terleme nedeniyle kişilerde sıvı ve mineral eksikliği oluşabileceği için sıvı tüketimine önem verilmesi gerekiyor.


Yaz aylarında da diğer dönemlerdeki gibi yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat edilmesini öneren Acıbadem Adana Hastanesi Diyetisyeni Fadime Özgök, sıvı ve mineral eksikliğini gidermek için hazır meyve suları, gazozlu ve kolalı içecekler yerine su, taze sıkılmış meyve suları, ayran, bitki çayları ile yapılmış kompostoların tercih edilmesi gerektiğini vurguladı. Özgök, “Yaz aylarında giderek ısınan havanın etkisi ile oluşan terleme sonrası artan sıvı ihtiyacını karşılamanın en kolay yolu su içmektir. Su içmek için susamayı beklememek gerekir. Bu nedenle günde en az 2- 2.5 litre su içmeye dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle çocuklar, hamileler, yaşlılar ve sporcular aşırı su kaybettiklerinde ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirler” dedi.

Kişinin bir hastalığı yok ise enerji ihtiyacını mevsim meyvelerinden karşılayabileceğini vurgulayan Fadime Özgök, öğün atlamamaya da özen gösterilmesi gerektiğini söyledi. Yaz aylarında yağlı, kızartılmış ve kavrulmuş besinler yerine fırınlanmış, ızgara veya haşlama besinlerin tercih edilmesi gerektiğini anlatan Özgök, şu önerilerde bulundu:

“Yağsız kırmızı et, haftada 1- 2 defa olmak üzere balık, tavuk gibi omega 3 yönünden zengin besinleri tercih etmek, aynı zamanda kalp sağlığı açısından da önemlidir. Ağır tatlılar yerine sütlü tatlılar veya meyve tatlıları tercih edilmelidir. Sütlü tatlılardan dondurma iyi bir tercih olmakla beraber riskli gıdalar arasında olduğundan iyi muhafaza edilmediğinde besin zehirlenmelerine sebep olabilir. Bu yüzden tüketilen dondurmanın güvenilir bir marka olmasına ve uygun muhafaza edilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Yaz aylarında sıcaklığın artmasıyla ortaya çıkan en önemli konulardan biri de gıda zehirlenmeleridir. Bu açıdan özellikle açıkta satılan yiyeceklerin tüketilmemesi gerekir.”
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:21 Haziran 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.