Siyasilere 'ses' uyarısı

“Mitinglerde bağırmayın, sesinizi dinlendirin”.

“Mitinglerde bağırmayın, sesinizi dinlendirin”. Seçime sayılı günler kala mitingden mitinge koşan, uzun konuşmalar yapan siyasilere “seslerini dikkatli kullanma” uyarısı geldi. Uzmanlar, miting ve toplantılarda yüksek sesle konuşmama ve günde 8 bardak su içme tavsiyesinde bulunuyor.

Ses hastalıkları konusundaki çalışmaları ve araştırmalarıyla bilinen Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kürşat Yelken, seçimler öncesi şehir şehir dolaşıp, halka seslenen siyasilere “ses” sağlığına ilişkin önemli uyarılarda bulundu. seskisikligi BAĞIRARAK SES YÜKSELMEZ! Sesin, normalinden yüksek volümle kullanıldığında ses tellerinin birbirine çarparak gerginlik oluşturduğuna dikkat çeken Yelken, bu durumun ses tellerinde “travma” oluşturduğunu belirtti. Doç.Dr. Yelken şöyle konuştu: “Yüksek sesle konuşmak, bağırmak ses tellerinde gerginlik ve şiddet oluşturuyor. Ses telleri birbirine çarptığı için tellerde minik travmalar, gerginlikler oluyor. Konuşma süresi ve volümü uzadıkça da ses kısıklığı dediğimiz problem meydana geliyor. Böylece sesin kalitesi bozuluyor, devamında ise ses kaybı meydana gelebiliyor. Bunun için konuşma süresine ve ses volümü dediğimiz sesin şiddetine dikkat etmek gerekiyor. Mitinglerde de ses normal konuşma tonunda kullanılmalı. Sesi yükseltmek için bağırmak yanlış. Bunun yerine mikrofon kullanılması daha doğrudur.” YURT DIŞINDA LİDERLER SES EĞİTİMİ ALIYOR Sadece Türkiye de değil, dünyanın birçok ülkesinde siyasilerin açıkhava toplantıları ve ekranlarda konuştuğunu ancak, Başta ABD olmak üzere Avrupalı siyasilerin seslerini kullanma ve koruma için “ses eğitimi” aldıklarını kaydeden Yelken şöyle dedi: “Yurt dışında genellikle siyasiler, seslerini doğru kullanmak için ses ve nefes teknikleri konusunda eğitim alıyorlar. Ses kaybını aza indirmek, nefeslerini doğru kullanmak ve doğru ses çıkarmayı ders alarak öğreniyorlar. Türkiye’de de siyasiler ses terapistlerinden bu şekilde yararlanarak, seslerini doğru kullanmayı, seslerini kullanmayı öğrenebilirler. Zaman zaman liderlerin mitinglerde seslerini yanlış kullanmaları nedeniyle ses kısıklığı problemi yaşadıklarını görüyoruz.”

MİTİNG ARALARINDA SES DİNLENDİRİLMELİ! Ses kısıklığı ve kaybını önlemek için “ses hijyenine” dikkat edilmesi gerektiğini kaydeden Doç. Dr. Kürşat Yelken, bunun için de ses tellerinin sürekli su içilerek nemlendirilmesi gerektiğini kaydetti. Yelken şöyle dedi:

“Sesin korunmasında en önemli şey, ses tellerinin sürekli nemlendirilmesidir. Bunun için de sesini kullanan kişilerin günde 6-8 bardak su içmeleri gerekir. Ayrıca mitinglerde bağırmadan normal ses tonu kullanılmalı, miting aralarında ses tellerinin dinlenmesi için konuşulmadan bir süre dinlenme sağlanılmalı. Ayrıca reflüyü arttıracak yiyeceklerden uzak durulmalı, bol bol su içilmeli. Fazla çay, kahve ve asitli içecekler sese zarar verir. Ayrıca fazla salçalı, baharatlı yağlı yiyecekler reflüyü tetikleyebilir. Konuşma sırasında bağırmaktan kaçınılmalı, mikrofon ile ses yükseltilmelidir. Ses kısıklığı olduğunda konuşmadan ses telleri dinlendirilmeli ve ses kaybı olmaması için uzmandan yardım istenmeli.”

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:27 Mayıs 2015Yayınlanma Tarihi:30 Mayıs 2015