SİZ SORDUNUZ BİZ CEVAPLADIK

SİZ SORDUNUZ BİZ CEVAPLADIKMerak ettiğiniz, sorduğunuz tüm soruları sizler için cevapladık.

Bazen dayanamıyorum

Merhabalar. Ben size Sivas'tan yazıyorum. İleri derecede panik atak hastasıyım. 2005 yılından bugüne kadar halen çekmekteyim bu rahatsızlığı. Bazen içinden çıkılmaz bir durum oluyor dayanamayacak hale geliyorum. Bıktım artık bu rahatsızlığı senelerdir çekmekten. Arak eskisi gibi özgür olmak istiyorum ama ne yapacağımı bilmiyorum. Şaştım kaldım ama şunu da çok iyi biliyorum ki hep stresten oluyor bunlar. Doktora gittim. Açıkçası verdiği ilaçlan düzgün kullanmadım çünkü ilaç içtiğimde bana bir şey olacak sanıyorum. Sorumu yanıtlamanızı rica ediyorum.

Hekim tedavisine uyun

CEVAP:  Selam. Panik bozukluğu, iyi bir tedavi yürütülmediğinde genellikle müzminleşen ve ağırlaşan bir hastalıktır. Öte yandan gerek ilaç tedavisi gerekse psikoterapi son derece faydalıdır. Yapılan en önemli hatalardan birisi hekimin planladığı tedaviye farklı nedenlerle uymamaktır. Hekim mutlaka sizin için düşünmüştür. Çektiğiniz ızdırabım farkındadır. Hastalıkların tedavisinde hekim hasta ilişkisi, güven çok önemlidir. Onun için tekrar hekiminize danışınız. Ve düzenlediği tedavi protokolüne mutlaka sadık kalmalısınız.

Sol kolumda ağrı oluyor

Selamlar. Ben panik atak hastasıyım. İlaç tedavisi gördüm. İlaçlarımı 6 ay kullandım ama sonra da bıraktım. Şimdi vücudumu dinliyorum. Sol kol­larımda sol kısmımda ağrılar oluyor. Bu sebeple aklımdan türlü türlü şeyler geçiyor. Kalp krizi geçiriyorum sanıyorum. Aslında her zaman sıkıntılıyım. Doktora gidiyorum bana sende bir şey yok diyorlar. Kendimi ve yaşadıklarımı anlatamıyorum.

İlacı kendiniz bırakmayın

CEVAP: Merhabalar. Anlattığınız durumlarda tedavinize devam etmeniz gereklidir. İlaç tedavinizi doktorunuza sormadan mı bıraktınız? Bu doğru de­ğil. İlacı nasıl ki hekim bir plan çerçevesinde yapıyorsa doz artırımı ve azaltımı da yine hekimin kontrolünde ve tedavide ihtiyaca göre yapılmalıdır. Yapılan en büyük yanlışlardan birisi kişinin hekimine başvurmadan ilaçlarını bırakmasıdır. En küçük bir iyileşme halinde ilacı bırakma eğilimi bazı kişilerde baş göstermektedir. Bu tedaviyi olumsuz etkileyen bir davranıştır. Böyle durumlarda ailen yakınları kişiye ilaçlan kullanma­sı yönünde telkinde bulunmalıdırlar. Kendisini ikna edemiyorlarsa tekrar muayene olana kadar kullanmasını sağlayarak hekimine gittiğinde duru­mu ona söylemesini sağlamalıdırlar. Hekim kontrolü olmadan kişinin ken­disinin ilacı bırakmasını kesinlikle sa­kıncalı bulmaktayız.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:25 Kasım 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.