ŞİZOFREN GERÇEĞİNİ KABUL EDİN!

ŞİZOFREN GERÇEĞİNİ KABUL EDİN!Uğur İlyas Canbolat

'Benim çocuğum şizofren olamaz' diye düşünen aileler dikkat edin ve tedaviyi geciktirmeyin....

Aileleri en çok sıkıntıya sokan psikiyatrik hastalıklardan bir tanesi Şizofren… Bu alanda çalışmalar yapan Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Kemal Arıkan, ailelerin en çok yaşadığı sorunun "Konduramamak!" olduğunu söyledi.

Arıkan, bu durumu şizofren yakınlarının hastalarını saklaması halinde sıkça kullanılan bir kelimedir konduramamak diyerek açıklıyor.

Prof. Arıkan; sonrası için ise şöyle dedi:

"Hezeyanları ve halüsinasyonları ile yalnızlığa terk edilmiş zavallı bir genç. Bunca tedavi imkanlarından mahrum kalmış bir insan. Aslında jestlerinden, mimiklerinden, her halinden belli ki ciddi bir ruhsal sorun yaşıyor."

Yani konduramayıpta ne oluyor? Saklanabilecek bir hal midir şizofreni? Sorularına Prof. Arıkan; "Değil. Her hangi bir amatör bile tedavi olmamış bir şizofreni kolayca anlar. Onu damgalar ve sosyal ortamdan dışlar. Aileyi de sorumsuzlukla suçlar." diyor.

Arıkan'a göre, "Bir şizofren gencin yaşayabileceği daha birçok güneşli günler vardır." Tıp ilerlemiş olmasına dikkat çeken Arıkan birçok ilaç insanoğlunu şizofreniye karşı çaresiz olmaktan alıkoyduğuna dikkat çekiyor.

Psikiyatri Uzmanı Arıkan sevindiren bir gelişmenin, "Son yıllarda hastalığın tedavi olabildiğine toplumun ikna olması" olduğunun altını çiziyor. Bu görüşünü Prof. Arıkan şöyle özetliyor: "Hastanın ve hasta yakınlarının tedavi konusunda istekli olması toplumu memnun etmekte ve hastayı da ailesini de damgalamaktan caydırmaktadır. Hasta yakınlarının hastalığı gizlemeleri olayı trajedi haline getirmekten başka işe yaramamaktadır."

Arıkan, tüm hasta yakınlarına cesaret ve ümit dilediğini ve gelişen tedavi imkanlarından yararlanmaktan kaçınmamaları gerektiğini sözlerine ekliyor.

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:12 Kasım 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.