ŞİZOFREN HASTALARA ÖDÜL

A.A

Türkiye Şizofreni Dernekleri Federasyonu ile Bilim İlaç A.Ş tarafından şizofren hastalarına yönelik düzenlenen, “Ateşin düştüğü yerden sesler, yüzler, öyküler” adlı yarışmada dereceye girenlere ödülleri verildi.

Sofa Otel'de düzenlenen ödül dağıtım töreninde konuşan Türkiye Şizofreni Dernekleri Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Haldun Soygür, yarışmayı, şizofreni hastalarını topluma kazandırmak ve bu hastalığın kamuoyu tarafından tanınmasını sağlamak amacıyla düzenlediklerini bildirdi.

Yarışmaya farklı yaşlarda 50 şizofreni hastasının katıldığını ifade eden Soygür, yapılan değerlendirme sonucunda Hüseyin Avni Cinozoğlu'nun birinci, Okay Uludokumacı'nın ikinci, Yümehan Celiloğlu'nun da üçüncü olduğunu kaydetti.

Şizofreni hastalarının, yaşadıkları sorunlar nedeniyle çevresi tarafından dışlandığını öne süren Soygür, “Bu çok yanlış. Türkiye'de her 100 kişiden birinde görülme olasılığı olan şizofreni hastalığı ve tedavi yöntemlerinin kamuoyu tarafından daha yakından tanınması için çalışıyoruz” dedi.

Bilim İlaç A.Ş Genel Müdürü Erhan Baş da ileriki dönemlerde yapılacak benzer çalışmalara her türlü desteği vereceklerini ifade etti.

Yazar Mario Levi de yarışmaya katılanların yazdığı öyküleri değerlendirmek için okuduğunda çok etkilendiğini ve her öyküden bir şeyler öğrendiğini belirtti.

Konuşmaların ardından yarışmada dereceye girenler, para ve çeşitli hediyelerle ödüllendirildi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:06 Şubat 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.