Şizofreni hastalarından oluşan tiyatro grubu biz de varız dediler…

Tamamı şizofreni hastalarından oluşan bir tiyatro topluluğu olan ‘Ben de Varım’ grubu 22. Ulusal Sosyal Psikiyatri Kongresi’ndeki performanslarıyla ayakta alkışlandı.

22. Ulusal Sosyal Psikiyatri Kongresi, Sosyal Psikiyatri Derneği işbirliğiyle Üsküdar Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

3 gün süren kongrede “Sığınmacılık, Mültecilik, Zorunlu göç”, “Otantik Merak”, “Sosyal Biliş”, “Özgürlüğe Karşılık Bağımlılık”, “Varolmak ve Ölmek Arasında Anksiyete”, “Ortaklığın Bozulması: Tükenen Kaynaklar ve Yükselen Narsizm”, “Hayatın Sahnesi: Psikodrama”, “İfade Özgürlüğü”, “Tutukluluk ve Beyin“, “Çatışma ve Ruhsal Travma” gibi pek çok güncel ve farklı konu,  konferans ve panellerin yanı sıra kurslarla ele alındı.

Bu yıl Kongre’ye, dünya barışının sağlanması konusunda yaptığı çalışmalarıyla tanınan ve geçen yıl psikanaliz alanının en prestijli ödüllerinden “Mary Sigourney Psikanaliz Ödülü”nü alan Prof. Dr. Vamık Volkan da katılarak “Mülteciler” başlıklı bir konuşma yaptı.  

Programın önemli davetlelerinden biri de tamamı şizofreni hastalarından oluşan ‘Ben de Varım’ tiyatro grubu oldu.

Şizofreni hastalarının topluma kazandırılması adına Psikiyatri Uzmanı Dr. Basri Köylü tarafından oluşturulan topluluk sergiledikleri oyunla büyük beğeni topladı.

Topluluğun üyeleri oyunlarıyla ‘Bu hayatta ben de varım’ mesajı verdi.

ÜHA


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:06 Eylül 2016