ŞİZOFRENİ TARTIŞILACAK

A.A

Türkiye'de ruh sağlığı alanındaki ilk  hasta-hasta yakını, yani ruh sağlığı hizmetlerinin kullanıcısı olanların sivil  toplum kuruluşu olan Şizofreni Dostları Derneği, bu yıl da ruh sağlığı  hizmetlerinin geliştirilmesi ve hastaların damgalanmasının önlenmesi için bir  sempozyum düzenliyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi Maçka kampüsünde 8-9 Mayıs tarihlerinde  gerçekleştirilecek olan sempozyumun ana konusu "Şizofrenide İstihdam ve Toplum  Merkezli Tedaviler" olarak belirlendi.

Bu yıl 4.'sü düzenlenecek olan sempozyumda, şizofreni tedavisi görenlerin  sorunlarına çözümler aranacak. Yurt dışından gelen hekimler, kendi ülkelerindeki  deneyimlerini ve uygulamalarını anlatacaklar.

Şizofreni Dostları Derneği Başkanı Mesut Demirdoğan, şizofreni tedavisi  sonrasında kişinin toplum içerisinde normal aktivitelerini sürdürebilmesinin  amaçlandığını belirterek, "Kişinin bu hedefe ulaşabilmesi için mutlaka destek  alması gerekmektedir. Kurumsal destek, uzman desteği, aile desteği alınmadığında  hayat zorlaşmakta, tedavide başarıya ulaşmak imkansızlaşmaktadır. Ayrıca toplum  içerisinde hastalığından dolayı damgalanmayla da karşı karşıya kalan birey  umutsuzluğu ve mutsuzluğu yaşamaya terk edilmektedir" diye konuştu.

Demirdoğan, gerekli modern destekler sağlandığında şizofreni tedavisi  alan kişilerin, başkalarına yük olmadan sosyal ve yasal haklardan yararlanarak  bir yaşam sürdürebileceklerini ifade etti.

Bu arada etkinlik kapsamında 9 Mayıs Cumartesi saat 14.00'te Taksim'den  başlayacak Galatasaray Lisesi önünde sona erecek olan ruhsal hastalıklarda  damgalama karşıtı ve toplumla bütünleşme mesajı verecek olan kuruluşların da  katılımıyla Geleneksel Şizofreni Yürüyüşü düzenlenecek.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:07 Mayıs 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.