ŞİZOFRENİ'DE YENİ GELİŞMELER VE SÜRÜCÜNÜN PUSU CİNAYETİ

NP Grup

İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı Vakfı Başkanı Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan bu akşam İyi Bak Kendine programında PSİKOGÜNDEM'de Uğur Canbolat'ın konuğu olacak.

Dün Bursa'da yaşayan 17 yaşındaki alkollü sürücünün trafikte tartıştığı kişiye pusu kurarak işlenen cinayeti yorumlayacak.

Toplumu en çok tedirgin eden psikiyatrik hastalıklardan olan Şizofreni bu akşam İYİ BAK KENDİNE'de ele alınacak. Neden şizofreni hastaları toplumda damgalanıyor ve onları tecrit etme yoluna giriliyor? Ailelerin bu konuda yaptıkları hatalar nelerdir? Gizleme eğilimini hangi duygular besliyor?

Gerçekten şizofren hastaları zarar verir mi? Onlar kendilerini nasıl hisseder? Neye sevinir neye üzülürler? Şizofren hastaları hangi mesleklerde daha başarılı olabilirler? Evlenebilirler mi? Sanatla bağlantıları nedir? Beyin salgılarında ne gibi değişiklikler olur? Psikiyatri biliminde şizofreni tedavisinde yeni gelişmeler var mı? Bu konuda uzmanlar neler söylüyor? Tedavisinde ne farklı seçenekler sunulabiliyor?

Çoğu kişi tarafından soyut bir hastalık olarak kabul edilmeyen psikiyatrik şikayetler eski dönemlerde ruh hastalıkları veya akıl hastalıkları olarak kabul ediliyordu. Psikiyatri'de yeni gelişmeler şizofreni konusunda yeni bir şey söylüyor mu? Psikiyatrik hastalıkların birer beyin hastalığı olduğuna göre şizofrenililerin beyin fonksiyonlarındaki farklılık nedir? Psikiyatrik hastalıkların ölçülebilmesi mümkün ise şizofrenili kişilerde beynin yaydığı dalgalar nasıldır? Beyin fonksiyonlarını ölçerek tedavi etmenin hastaya yararları nelerdir? Bu konuda önemli çalışmaları olan Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Prof. Dr. Kemal Arıkan ve Uzman Psikolog Zehra Erol bu akşam Uğur Canbolat'ın konuğu olacak.

Modern insanın yaşadığı ruhsal sorunların önde gelenlerinde şizofreni hastalığının çözümünde Psikiyatri Biliminin neler sunduğu uzmanlarıyla konuşulacak. iyibakkendine@ulketv.com.tr adresinden sorulan sorulara da cevap verilen program İYİ BAK KENDİNE bu akşam saat 23.30'da.

Uğur Canbolat'ın sunumuyla ekrana gelen 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı olan İyi Bak Kendine' hastalıklarına çare arayan psikiyatri hastalarının ve bilimin sağlığa getirdiği avantajları öğrenmek isteyenlerin ve sorunlarıyla yüzleşmeye cesaret edebilenlerin kaçırmaması gereken bir program.

Mutlaka izleyin.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Kasım 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.